Idea projektu narodziła się w mojej głowie po jakimś czasie od wybuchu wojny w Ukrainie. To był (i jest) bardzo trudny czas, ale chciałam coś robić, jakoś działać. Byłam wówczas na wsi, poza domem, i niestety oprócz telefonu nic przy sobie nie miałam. Dlatego siedziałam i myślałam, co mogę zrobić, używając właśnie tego narzędzia.
W pięćdziesiątym dniu wojny zaczęłam robić pierwsze zdjęcia do projektu. Codziennie wykonuję komórką trzy fotografie. To autoportret, zdjęcie jednego z posiłków i zdjęcie mówiące o tym, który to dzień wojny. Tę liczbę układam z rzeczy znalezionych na spacerze czy rzeczy codziennych domowych. To fotograficzne zapisywanie swojej codzienności w czasie wojny, to dziennik, którego nigdy do tej pory nie pisałam. Ufam, że przyjdzie ten dzień, kiedy już nie będę musiała tego robić… Postanowiłam kontynuować projekt do momentu, kiedy wojna się skończy, kiedy w moim kraju znowu będzie POKÓJ.
W ramach projektu powstał również Artbook, wykonany podczas pobytu na Multimedialnym Ukraińskim Plenerze w Ustce, zorganizowanym przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku.
Mariya Hoyin (Ukraina, 1982) jest artystką, zajmuje się fotografią analogową, performansem, kolażem i grafiką. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Zrealizowała projekt fotograficzny „Peryferium” podczas rezydencji AIR Wro (kuratorka: Magdalena Skowrońska, Wrocław, Polska, 2016) Pracowała nad projektem fotograficznym „Trzy kropki…” w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski, Gaude Polonia (tutor Ewa Zarzycka, Wrocław, Polska, 2017). Podczas pobytu na Multimedialnym Ukraińskim Plenerze w Ustce stworzyła książkę artystyczną (artbook) „Dziennik w czasie wojny” (kurator: Weronika Teplicka, Ustka, Polska, 2022).
Projekt realizowany podczas rezydencji artystycznej sfinansowanej w ramach programu Goethe-Institut Matching Platform for Cultural Professionals from Ukraine z udziałem organizacji Artists at Risk.
Matching platform Goethe-Institut dla profesjonalistów i profesjonalistek z branży kulturalnej we współpracy z międzynarodową organizacją pozarządową Artists at Risk jest częścią kompleksowego pakietu działań, na które Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia środki z budżetu uzupełniającego na 2022 r. w celu złagodzenia skutków rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.
Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Wystawa jest przyjazna sensorycznie dla osób wrażliwych na bodźce. Otwarcie tłumaczone na PJM; tłumaczka: Jolanta Gromada i na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do 13.01.2023 (czw., niedz., godz. 15:00-18:00 / istnieje możliwość obejrzenia wystawy w innym terminie, aby się umówić na zwiedzanie prosimy dzwonić pod nr 729 209 263)
Wydarzenia towarzyszące:
- 1.12.2022 (czwartek), godz. 18:00 / performanse: Ewa Zarzycka, Waldemar Tatarczuk
- 16.12.2022 (piątek), godz. 19:00 / performanse: Jerzy Norkowski, Marta Zgierska
- 21.12.2022 (środa), godz. 18:00 / performanse: Paweł Korbus, Wolodymyr Topiy
- 13.01.2023, godz. 18:00 / finisaż
Komentarze