Czym jest naczynie Dewara?
Azot w skroplonej formie wymaga specjalnego traktowania. Wynika to przede wszystkim z jego ekstremalnie niskiej temperatury, która wynosi -196℃. Przez to konieczne jest przechowywanie go w przeznaczonym do tego pojemniku. Naczynie Dewara na ciekły azot składa się z podwójnych ścianek z techniczną próżnią w środku. Całość zbiega się ku górze i zamykana jest za pomocą korka. W środku pojemnika panują idealne warunki dla ciekłego azotu – dzięki właściwej izolacji powłok substancja może zachować swoją temperaturę, a tym samym wyjątkowe właściwości. Naczynie wynalazł i opatentował James Dewar w 1892 roku. Na początku było szklane, jednak szybko dostrzeżono niewielką praktyczność tego rozwiązania. Pojemnik został udoskonalony przez Reinholda Burgera – naukowiec umieścił go w metalowej obudowie.
Jak wybrać naczynie Dewara na ciekły azot?
Z reguły zbiornik na azot w skroplonej formie służy zarówno do przechowywania substancji, jak i do jej transportu. Z uwagi na to, że z ciekłym azotem należy obchodzić się delikatnie, naczynie Dewara musi być odporne na potencjalne wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. To jedyna gwarancja bezpieczeństwa osób, które przy nim pracują. Zastanawiasz się, jaki zbiornik będzie dla Ciebie odpowiedni? Przede wszystkim wybierz właściwą pojemność. Jeżeli poszukujesz rozwiązania, które pozwoli Ci magazynować większą ilość substancji, postaw na duże naczynie – znajdziesz je np. w e-sklepie https://www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-50l – możesz skutecznie przechowywać w nim ciekły azot nawet do 250 dni. Duże modele są zazwyczaj wyposażone w praktyczny zawór, dzięki któremu szybciej i wygodniej je opróżnisz.
Gdzie możesz kupić profesjonalne naczynia Dewara?
Ciekły azot jest nietrujący i niepalny. Jednak ze względu na bardzo niską temperaturę skraplania obchodzenie się z nim bez zachowania środków ostrożności może być przykre w skutkach. Właśnie dlatego wybrane przez Ciebie naczynie Dewara na ciekły azot powinno spełniać szereg norm bezpieczeństwa. Zaufaj renomowanemu dystybutorowi, który może pochwalić się niezbędnymi atestami. Wybierz miejsce, w którym znajdziesz różne pojemności zbiorników, aby jak najlepiej dopasować je do potrzeb swojego przedsiębiorstwa – szeroki wybór znajdziesz np. we wspomnianym e-sklepie Cryogen. Pamiętaj, że od jakości dewara zależy bezpieczeństwo Twoich pracowników!
Komentarze