– W naszym mieście schronienie znalazło wielu młodych obywateli Ukrainy. Dzięki ścisłej współpracy z UNICEF, Miasto Lublin może sprawniej odpowiadać na ich zróżnicowane potrzeby. Tym razem pomoc skierowana jest do sportowców trenujących w lubelskich klubach. Mamy nadzieję, że zakupiony sprzęt przyczyni się do wyrównania szans dzieci i młodzieży z Ukrainy we współzawodnictwie sportowym – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Nastoletni sportowcy, którzy po wybuchu wojny w Ukrainie znaleźli schronienie w Lublinie, trenują w naszym mieście zapasy, judo, boks oraz pływanie. Są zawodnikami 7 lubelskich klubów sportowych: Zapaśniczego Towarzystwa Sportowego "Sokół", Uczniowskiego Klubu Sportowego Spartakus, Uczniowskiego Klubu Sportowego "Berej Boxing", Klubu Sportowego Olimpia Lublin, Miejskiego Towarzystwa Pływackiego Lublinianka, Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimpijczyk 23. W ramach wsparcia przekazanego przez UNICEF ukraińscy sportowcy posiadający licencje polskich związków sportowych, otrzymali wyposażenie, które ułatwi im trenowanie wybranych dyscyplin: stroje zapaśnicze, judogi, obuwie i odzież treningową, torby i plecaki sportowe, stroje pływackie oraz specjalistyczny sprzęt do pływania. Wartość przekazanego wyposażenia to ok. 30 tys. zł.
Głównym celem współpracy Miasta i UNICEF jest wsparcie dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji. Do tej pory w ramach porozumienia zrealizowano szereg działań służących zarówno ukraińskim uchodźcom, jak i mieszkańcom Lublina. Efektem wspólnego działania Miasta i międzynarodowej organizacji są m.in.: uruchomienie Spilno, czyli miejsca wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży, przekazanie funduszy na zapewnienie wyżywienia i środków higieny osobistej dla uchodźców w punktach noclegowych, zakup materiałów edukacyjnych i książek dla bibliotek, wakacyjne kolonie dla 300 dzieci uchodźczych, zakup żywności do miejskiego punktu wydawania paczek żywnościowych, czy przekazanie specjalistycznego sprzętu medycznego, który trafił do lubelskich szpitali. Ważnym elementem współpracy jest również wsparcie w obszarze edukacji. Dzięki pomocy UNICEF lubelskie szkoły doposażono, m.in. w pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy, meble, doposażenie kuchni i stołówki, czy specjalistyczne wyposażenie dydaktyczne dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ponadto w 18 placówkach prowadzonych przez Miasto stworzono przestrzenie integracyjne, a także przekazano 44 laptopy dla nauczycieli z 22 szkół, które wykorzystywane są do przygotowania i prowadzenia lekcji. Dodatkowo, w ramach porozumienia w miejskich placówkach oświatowych zatrudniono psychologów, asystentów międzykulturowych, logopedów, tłumaczy i asystentów uczniów z niepełnosprawnością oraz uruchomiono kursy języka polskiego dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów będących obywatelami Ukrainy, a także kursy języka ukraińskiego dla lubelskich nauczycieli.
Łączna wartość pomocy rzeczowej i finansowej, która trafi do Lublina w pierwszym okresie współpracy wyniesie 19 mln zł. Z przekazywanej przez UNICEF pomocy korzystają zarówno ukraińskie, jak i polskie dzieci. W kolejnych miesiącach 2023 r. planowana jest kontynuacja współpracy. Zakres wsparcia zostanie ustalony na przełomie I i II kwartału 2023 r.
Komentarze