Reklama

Podróże i praca pod palmami? Brzmi kusząco, choć nie wszyscy o tym marzą

Moda na cyfrowy nomadyzm dotarła także do Polski. Łączenie pracy zdalnej z podróżami deklaruje obecnie 8% badanych, natomiast jakiekolwiek doświadczenia z tym związane ma znacznie więcej osób. Okazuje się, że oprócz kwestii finansowych czy zawodowych, przed wyjazdem często powstrzymuje nas przywiązanie do miejsca zamieszkania.
Podróże i praca pod palmami? Brzmi kusząco, choć nie wszyscy o tym marzą

Z nowego raportu Domondo przygotowanego we współpracy z Elephate można dowiedzieć się między innymi, co Polacy sądzą o takim stylu życia. Zbadano także, jak postrzegamy swoje domy oraz jak bardzo jesteśmy do nich przywiązani i dlaczego.

Moda na łączenie pracy zdalnej z podróżowaniem

W mediach społecznościowych coraz częściej możemy spotkać relacje osób, które podróżują po świecie, korzystając z możliwości, jakie daje im praca zdalna, która upowszechniła się od czasu pandemii. Trend tzw. cyfrowego nomadyzmu zatacza coraz szersze kręgi wśród freelancerów i nie tylko. 

Jak wygląda popularność tego zjawiska w polskim społeczeństwie? 29% uczestników badania twierdzi, że nigdy tego nie praktykowało i nie zamierza tego robić. 28% deklaruje, że nie ma takich doświadczeń, ale chciałoby spróbować. Co czwarty ankietowany pracował w ten sposób sporadycznie, a co dziesiąty robił to, choć nie jest to w jego stylu. Natomiast łączenie pracy z podróżami zarówno w przeszłości, jak i obecnie, deklaruje 8% badanych. 

Bartosz Horajecki – popularny na Instagramie korepetytor i nauczyciel angielskiego, który pracuje obecnie z Tajlandii, swój wyjazd z kraju tłumaczy w ten sposób: 

Do zostania cyfrowym nomadą skłoniła mnie potrzeba, aby spróbować pomieszkać w różnych miejscach, a nie tylko odwiedzić je turystycznie. Oprócz tego ważne było dla mnie uniezależnienie się od warunków na miejscowym rynku pracy.

Nie każdemu odpowiada styl życia cyfrowego nomady

Ankietowani, którzy spotkali się z pojęciem cyfrowy nomadyzm, najczęściej postrzegają to jako połączenie pracy zdalnej z podróżowaniem (70%), synonim niezależności i elastyczności (42%), styl życia (42%), szansę na zdobycie nowych i ciekawych doświadczeń (35%) oraz możliwość poznania innych kultur i języków (28%). Osoby te bardzo rzadko postrzegają digital nomadyzm jako coś negatywnego – tylko po kilka procent ankietowanych uznało to za niepewne jutro, brak pomysłu na siebie czy bujanie w obłokach. 

Nie oznacza to jednak, że taki tryb życia jest pozbawiony wad. Za słabe strony respondenci uznali przede wszystkim utrudniony kontakt z rodziną i przyjaciółmi oraz brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Osoby, które z cyfrowym nomadyzmem nie mają żadnych doświadczeń, jako największe przeszkody wskazały niechęć do takiego stylu życia (40%), brak środków na podróże i utrzymywanie się za granicą (38%), przywiązanie do miejsca zamieszkania (31%) oraz charakter pracy lub pracodawcę, który na to nie pozwala (23%). 

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej?

Badanie pokazało, że Polacy są bardzo przywiązani do swoich domów – deklaruje to w przybliżeniu 3 na 4 respondentów. Dla 84% ankietowanych dom to ośrodek życia, w którym czują się dobrze. Mieszkanie okazuje się także miejscem, w którym spędzają czas wolny – 60% badanych najczęściej wykorzystuje go na domowe aktywności, a realizowanie swoich pasji poza swoim mieszkaniem deklaruje już tylko 37%. 

Nie oznacza to jednak, że niechętnie opuszczamy swoje domy i wolimy zamykać się w czterech ścianach. 3 na 4 respondentów uważa bowiem, że lubi podróżować, a nieco więcej niż 2 na 3 badanych lubi spędzać czas na zewnątrz i poznawać nowych ludzi. Potwierdza to także psycholożka Monika Góźdź-Chromczak z poradni Mojra.pl: 

Polacy dużą wagę przywiązują do urządzania swoich mieszkań i do tego, by czuć się w nich dobrze. Przyjemność sprawia im także zapraszanie swoich bliskich i przyjaciół w odwiedziny. Trudno jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, że Polacy niechętnie opuszczają swoje mieszkania. Lubią spędzać czas poza domem, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które w tej chwili są coraz wyższe. W dobie kryzysu ekonomicznego coraz mniej Polaków stać na wyjazdy czy wieczorne wyjścia.

Pełny raport „Własne mieszkanie czy życie na walizkach? Dom w obliczu pracy zdalnej i cyfryzacji życia” dostępny jest na stronie domondo.pl.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama