Reklama

Znamy daty największych festiwali w Lubinie!

Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzemienia, Carnaval Sztukmistrzów oraz Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Lubelskie festiwale plenerowe charakteryzuje niepowtarzalna atmosfera i energia. Organizator – Warsztaty Kultury w Lublinie – pełną parą pracuje nad tegorocznymi wydarzeniami i właśnie podał ich daty. Koniecznie zapisz je w swoim kalendarzu. Jedno jest pewne – będzie się działo! Tegoroczne festiwale organizowane są w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.
  • Źródło: Lublin.eu
Znamy daty największych festiwali w Lubinie!

Autor: Katarzyna Anna Kubiak

Lublin - Europejska Stolica Młodzieży

Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, został Europejską Stolicą Młodzieży. Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Jego celem jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji w mieście oraz budowanie ich tożsamości europejskiej, ale też wspieranie zaangażowania mieszkańców miasta energią i aktywnością młodych osób. To również promocja młodej, szeroko pojętej kultury i aktywności młodzieży na wielu płaszczyznach. To oznacza, że w tym roku również festiwale organizowane przez Warsztaty Kultury odbędą się pod sztandarem młodych.

- Co roku, w organizacji każdego z największych festiwali w Lublinie pomaga nam około setka młodych, aktywnych wolontariuszy. Od lat wspieramy początkujących artystów i menadżerów kultury, którzy mają szansę sprawdzić swoje umiejętności podczas Nocy Kultury eksperymentując z instalacjami artystycznymi w przestrzeni publicznej. Mając na uwadze zdobycie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży, zależy nam aby w tym roku szczególnie młodzi ludzie stali się katalizatorem działań kulturalnych. Festiwale Warsztatów Kultury będą do tego świetną okazją. – opowiada Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

Warsztaty Kultury w Lublinie podały informację o datach festiwali w 2023r.

- Jest nam bardzo miło, że możemy przedstawić Państwu daty festiwali organizowanych w 2023 r. przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Najbardziej kulturalna noc w roku – Noc Kultury - odbędzie się na przełomie 3 i 4 czerwca, a na Wschód Kultury – Inne Brzemienia będzie można się wybrać w dniach 6–9 lipca. Carnaval Sztukmistrzów opanuje miasto 27–30 lipca, a Re:tradcyja – Jarmark Jagielloński odbędzie się w dniach 18–20 sierpnia. Pogodę już zamówiliśmy – informuje Aleksandra Stefanek z Warsztatów Kultury.

Noc Kultury

Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi? A może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach, tylko na ścianach zabytkowych kamienic albo na dachach budynków? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem?

Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Zdarza się, że możemy na własne oczy zobaczyć to, co zniknęło z mapy Lublina wiele lat temu. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem. Do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc.

Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów. Na program Nocy Kultury składają się projekty zgłoszone w otwartym naborze i produkcje specjalne Warsztatów Kultury. W tym roku w obydwu tych kategoriach młodzież zajmie szczególne miejsce.

Noc Kultury
3/4 czerwca 2023
Stare Miasto w Lublinie
Wstęp wolny
www.nockultury.plotwiera się w nowej karcie
FB https://www.facebook.com/NocKulturyotwiera się w nowej karcie
IG https://www.instagram.com/nockultury/otwiera się w nowej karcie

Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia umożliwia spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w samym sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia! Podczas Festiwalu prezentowani są artyści, dla których muzyka stanowi inspirację i nieustanne wyzwanie. Sceny Wschodu Kultury – Innych Brzmień łączą ludzi, nurty i style, zapraszając zarówno twórców, jak i publiczność w unikatową podróż.
Niezmiennie inspirująca dla organizatorów jest też – zawarta w nazwie festiwalu – idea „wschodu kultury” i misja zapraszania do Lublina najciekawszych artystów, m.in. z takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Gruzja czy Armenia, ułatwiając im tym samym wejście na zachodni rynek muzyczny.
Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. W ramach Małych Innych Brzmień odbędzie się szereg warsztatów dźwiękowych skierowanych dla dzieci i młodzieży.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
6–9 lipca 2023
Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny
www.innebrzmienia.euotwiera się w nowej karcie
FB https://www.facebook.com/innebrzmieniaotwiera się w nowej karcie
IG https://www.instagram.com/inne_brzmienia/otwiera się w nowej karcie

Carnaval Sztukmistrzów

Carnaval Sztukmistrzów to popisy gwiazd cyrku światowej sławy. Pokazy uliczne, spektakle teatralno-cyrkowe, warsztaty, fire show. W trakcie imprezy odbywają się występy uznanych, światowych formacji czy zespołów prezentujących sztukę nowego cyrku. Widownia zostaje zaczarowana i wraz z artystami odbywa niepowtarzalną podróż po świecie niecodziennych zjawisk. Sceną staje się ulica, a aktorem jest zarówno artysta, jak i widz. To czas, gdy granice przestają istnieć.
Do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować magiczne, zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju. Wyjątkowy i pełen inspiracji bazar ze sztuką. Tylko w Lublinie na Carnavale można zobaczyć to, co najlepsze w sztuce współczesnego cyrku, klaunady, akrobatyki i buskingu z całego świata. Dodatkowo w ramach Carnavalu odbywa się także Urban Highline – najstarszy i wciąż największy festiwal highline’owy na świecie. Festiwal chodzenia po taśmach to połączenie elementu tożsamości miasta – ikonicznej postaci Sztukmistrza z Lublina – z nową rodzącą się dyscypliną, czyli slackline. Wszystkie atrakcje ulokowane są w ścisłym centrum miasta i w jego zabytkowej części. Większość programu festiwalu jest bezpłatna i dostępna na wyciągnięcie ręki, gdyż obywa się w przestrzeni ulic, placów i skwerów miasta. Niektóre wydarzenia są biletowane i można zobaczyć je w Namiocie Cyrkowym czy w teatrze. Co roku, przy organizacji festiwalu pracuje kilkudziesięciu młodych wolontariuszy i wolontariuszek, którzy pomagają animować życie kulturalne Lublina.

Carnaval Sztukmistrzów
27–30 lipca 2023
Stare Miasto w Lublinie
Wstęp wolny
www.carnavallublin.euotwiera się w nowej karcie
FB https://www.facebook.com/CarnavalSztukmistrzowotwiera się w nowej karcie
IG https://www.instagram.com/carnavalsztukmistrzow/otwiera się w nowej karcie

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego, odbywający się w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie. Odwiedzający festiwal będą mieć możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. W programie wydarzenia znajdą się nie tylko koncerty, potańcówki i targi sztuki ludowej, ale także spotkania, wystawy i instalacje artystyczne, warsztaty (m.in. śpiewacze, gry na instrumentach i rzemieślnicze), pokazy kinowe, spektakle oraz podwórko gier i zabaw tradycyjnych dla dzieci.
Starannie budowany program i szczegółowy dobór artystów zarówno występujących na scenach, jak i prezentujących swoje wyroby na ulicach Starego Miasta, przybliży odbiorcom wiele aspektów kultury tradycyjnej w jej formach autentycznych oraz wzbogaconych o współczesne elementy artystyczne inspirowane folklorem.
Re:tradycja zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. To odpowiedź współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy i z którego bogactwa czerpiemy. To kontynuacja, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu.

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński do propozycja dla wszystkich, którzy pozwolą nam zaprosić się w podróż po najciekawszych zakątkach kultury tradycyjnej. Ludowa muzyka, rzemiosło i sztuka to nie tylko domena doświadczonych mistrzyń i mistrzów, ale także młodych, którzy chcą przejmować od nich tradycję, by mówić o niej własnym, współczesnym językiem. Dzięki temu podczas festiwalu spotkamy wielu muzyków i rzemieślników, którzy choć reprezentują młode pokolenie, to z dużą świadomością oraz pasją kontynuują to, co przekazali im najstarsi.

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
18–20 sierpnia 2023
Stare Miasto w Lublinie
Wstęp wolny
www.retradycja.euotwiera się w nowej karcie
FB https://www.facebook.com/retradycjaotwiera się w nowej karcie
IG https://www.instagram.com/retradycja_jarmarkjagiellonski/otwiera się w nowej karcie

Warsztaty Kultury w Lublinie zachęcają do śledzenia aktualności na Instagramie i Facebooku.
Wkrótce opublikowane zostaną informacje o programie i artystach.
W tym tygodniu pojawią się pierwsze ogłoszenia o 17. edycji Nocy Kultury.

Tegoroczne festiwale organizowane są w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama