– Plastikowe odpady to jeden z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych. Każdego roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych reklamówek. Jedna taka torebka produkowana jest w mniej niż sekundę, a czas jej rozkładu dochodzi nawet do 400 lat. Dzień bez opakowań foliowych to doskonała okazja, by zachęcić mieszkańców Lublina do wprowadzania ekologicznych nawyków do swojego codziennego życia, które przyczynią się do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
W poniedziałek (23 stycznia) pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska będą wręczać osobom spacerującym w centrum miasta ekologiczne torby na zakupy i plecaki typu worek oraz zachęcać ich do zmiany nawyków zakupowych i wybierania ekologicznych opakowań. Pracowników Urzędu Miasta w działaniach tych będzie wspierała miejska maskotka SuperEko. Akcja odbędzie się na pl. Łokietka, przed Ratuszem w godzinach 12.00-14.00 lub do wyczerpania zapasów upominków. Inicjatywa organizowana jest wspólnie z firmami odbierającymi odpady na terenie miasta: KOM-EKO S.A., EKOLAND Sp. z o. o., Koma Lublin Sp. z o.o., PreZero Recycling Wschód Sp. z o.o.
Organizowana akcja ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Lublina na problem ogromnej ilości odpadów produkowanych z tworzyw sztucznych oraz zachęcenie ich do ograniczania zużycia plastikowych opakowań w codziennym życiu. Można przyczynić się do tego, wprowadzając zmiany do swoich przyzwyczajeń zakupowych, m.in.:
- rezygnując z proponowanych przez sprzedawców reklamówek foliowych,
- zabierając na zakupy bawełnianą, wielorazową torbę,
- inwestując w bidon, zamiast kupować za każdym razem wodę w plastikowej butelce,
- kupując kawę na wynos z własnym kubkiem termicznym,
- kupując kosmetyki od tzw. eko firm, które sprzedają swoje produkty w ekologicznych opakowaniach,
- kupując produkty w opakowaniach pochodzących z recyklingu,
- ograniczając ilość kupowanych rzeczy,
- prawidłowo segregując odpady.
Komentarze