Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka ok. 1,5 mln par, a liczba ta będzie rosła. Jednak profilaktyka płodności za pomocą dostępnych badań diagnostycznych wciąż należy do rzadkości. Decydują się na nie najczęściej pary, u których problem już się pojawił, tymczasem ocenie płodności warto poddać się jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko.
- Wraz z upływem czasu liczba i jakość komórek jajowych oraz nasienia spada. Dlatego badaniom powinny się poddać zarówno pary, które po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń nie doczekały się ciąży, jak i osoby, które z rodzicielstwem chciałyby jeszcze zaczekać - mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej "Gyncentrum".
W przypadku kobiet podstawowym badaniem, które pokazuje stan płodności jest badanie stężenia hormonu AMH, który dokładnie określa rezerwę jajnikową.
- Kobiety decydują się na dziecko coraz później, często po 30-35 roku życia. Biologia jest jednak nieubłagana – z wiekiem rezerwa jajnikowa maleje, a wraz z nią szansę na potomstwo. Ocena AMH pozwala dość precyzyjnie oszacować, ile czasu zostało kobiecie na podjęcie decyzji o ciąży – tłumaczy ginekolog.
Do oceny wystarczy próbka krwi, badanie można wykonać w dowolnym momencie cyklu, przeszkodą nie jest także stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Dla mężczyzn przygotowana została pula bezpłatnych badań jakości nasienia. Dzięki nim można dowiedzieć się m.in. jakie są szanse na naturalne poczęcie dziecka, sprawdzić ruchliwość plemników i ich liczbę.
- Zachęcam, by zacząć traktować to badanie jako jeden z elementów profilaktyki. Każdy mężczyzna, który myśli w przyszłości o dziecku, powinien je zrobić choć raz – uważa dr Mercik – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wczesna diagnoza i odkrycie przyczyny problemu umożliwiają wdrożenie odpowiedniej terapii, tym samym zwiększając szanse na posiadanie biologicznego potomstwa.
Aby skorzystać z badań oferowanych przez fundację, wystarczy zapisać się pod nr tel. 81 477 87 30. Ich liczba jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.
Badania będzie realizować Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum, mieszcząca się przy ul. Tomasza Zana 32A w Lublinie.
Komentarze