Przypomniał, że KUL od 2013 r. umożliwia osadzonym studiowanie w trybie stacjonarnym, a w 2022 r. uniwersytet otworzył Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie.
"To modelowa jednostka w skali Europy, studiować mogą więźniowie z całej Polski, którzy spełnią odpowiednie kryteria. Prowadzę zajęcia dla osadzonych od 10 lat, wśród moich studentów były także osoby z wysokimi karami, nawet 25 lat pozbawienia wolności. Do tej pory studia na KUL ukończyło prawie 100 więźniów, tylko 2 absolwentów po opuszczeniu zakładu karnego powróciło na drogę przestępstwa. Okazuje się, że osadzeni są bardzo dobrymi studentami, rzetelnie przygotowują się do zajęć, uczą się języków obcych. Każdy człowiek, nawet ten, który bardzo w życiu pobłądził, zasługuje na szansę. Tego uczy Ewangelia i chrześcijaństwo" - powiedział rektor KUL.
Dzień Modlitw za więźniów to polskie święto katolickie obchodzone 26 marca , ustanowione na Konferencji Episkopatu Polski podczas 347. Zebrania Plenarnego Episkopatu, które obradowało w Warszawie 10-11 marca 2009 roku. Przypada ono w liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra. W kaplicach więziennych wielu zakładów karnych na terenie Polski, księża kapelani sprawują Eucharystię w intencji osadzonych i ich rodzin.
Areszt Śledczy w Lublinie jest jednostką penitencjarną przeznaczoną dla tymczasowo aresztowanych kobiet i mężczyzn, a także skazanych mężczyzn i kobiet odbywających karę po raz pierwszy. Z różnych przyczyn w jednostce przebywają także recydywiści penitencjarni.
Komentarze