Od września do kwietnia sześć i pół tysiąca młodych ludzi zebrało zespół rówieśników, wybrało problem społeczny, na który chcieli odpowiedzieć, a następnie działało w grupie, żeby go rozwiązać. Przechodzili przez różne etapy projektu, od planowania, przez stres i nieporozumienia, po pozyskanie wsparcia od ludzi, zebranie funduszy na akcje charytatywne czy zorganizowanie wydarzenia dla społeczności. W końcu 21 kwietnia, podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii, ogłoszone zostały Złote Wilki, czyli nagrody za najbardziej wyróżniające się projekty społeczne w tej edycji. Jak na tym tle wypada województwo lubelskie?
Wysoka nota wśród aktywnych społecznie
Łącznie w tym roku szkolnym ponad 100 osób z woj. lubelskiego realizowało własne projekty społeczne. W tym jeden z nich otrzymał najwyższą nagrodę Złotego Wilka w kategorii reklama społeczna. To projekt “Młodzi głosem przyszłości” uczniów z Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Zorganizowali ok. 80 nagrań w mediach społecznościowych pokazujących, dlaczego młodzi ludzie powinni chodzić na wybory, lekcje obywatelskie dla młodzieży oraz instalację w mieście pokazującą dwie wizje Polski.
Ucz się dla siebie, działaj dla innych
Jak co roku to święto młodzieżowej aktywności społecznej przyciąga uwagę tysięcy ludzi zainteresowanych edukacją praktyczną, działaniem społecznym i nowym pokoleniem na rynku pracy. Jak mówią organizatorzy, to właśnie te trzy aspekty są dla nich kluczowe. Dzięki projektom realizowanym w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii jak na dłoni widać, czym się interesują młodzi ludzie. — W projektach społecznych, które nastolatki realizują z nami, najważniejsze jest, że działają zarówno dla otoczenia, jak i dla siebie, rozwijając kompetencje przydatne na współczesnym rynku pracy. Wiemy to od pracodawców, którzy tworzą z nami programy partnerskie i wspierają młodzież np. poprzez mentoring czy dodatkowe szkolenia. Co ciekawe, młodzi dużo rzadziej doceniają “rynkową” wartość swoich kompetencji zdobytych dzięki projektom i są zaskoczeni, że na rozmowie rekrutacyjnej będą pytani o doświadczenie, a nie o czerwony pasek na świadectwie — tłumaczy Aleksandra Chudaś, dyrektor zarządzająca Fundacji Zwolnieni z Teorii.
Przykładem młodzieżowego projektu jest jeden z najlepszych w województwie, zwycięzca Srebrnego Wilka “Zetka ratuje życie”. Uczniowie z miasta Krasnystaw postawili sobie za cel zarejestrowanie jak największej liczby osób chętnych do bycia potencjalnym dawcą szpiku.
Jak na takie działanie reagują pracodawcy? — Świat zmienia się na naszych oczach i stawia przed wszystkimi nowe wyzwania. Dlatego wspieramy rozwój tych cech, które ułatwią młodym ludziom wejście na rynek pracy w zmiennym otoczeniu: elastyczność, umiejętność dostosowania do sytuacji i kreatywność z pewnością w tym pomogą. Uważamy, że edukacja i rozwój młodzieży nie opiera się wyłącznie na przekazywaniu szkolnej wiedzy. Ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie, i twórcze otoczenie. Wierzymy w młodych ludzi, ich pomysły, entuzjazm i wspieramy ich sprawczość. Chcemy i lubimy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, dlatego łączymy ich z mentorami ING, umożliwiając współpracę z doświadczonymi w biznesie osobami – mówi Joanna Dymna-Oszek, Dyrektor Biura Zarządu w ING Banku Śląskim i Prezes Fundacji ING Dzieciom.
Relacja z Wielkiego Finału jest na stronie Zwolnieni z Teorii w serwisie YouTube. Fundację Zwolnieni z Teorii wspierają m.in. Allegro, ING Bank Śląski, Grupa Pracuj i Google.org.
***
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.
Komentarze