Reklama

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzone są 5 maja. Lublin włącza się w działania mające wyrazić solidarność z osobami dotkniętymi niepełnosprawnościami, a także zwrócić uwagę na ich potrzeby i codzienne życie.
  • Źródło: lublin.eu
Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

– W Lublinie odbędzie się kilka wydarzeń związanych z obchodami tego święta, bo jest to doskonała okazja do wyrażenia solidarności z rodzinami osób z niepełnosprawnościami. Włączyliśmy się w organizację spotkań mających charakter integracyjny, których celem jest promowanie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną. Chcemy pokazać, że osoby takie mają swoje marzenia, pasje, które z zapałem realizują i robią wszystko, aby być aktywnymi członkami społeczności naszego miasta. Przy tej okazji zaprezentujemy także lubelskie placówki i organizacje pozarządowe, które na co dzień w swojej pracy kierują bogatą ofertę wsparcia zarówno dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, jak też ich rodzin – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Miejskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpocznie 26 kwietnia wydarzenie o charakterze artystycznym zorganizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. W Centrum Kultury w Lublinie (ul Peowiaków 12) o godz 9.00 swój dorobek zaprezentują uczniowie i uczestnicy lubelskich specjalnych placówek oświatowych i placówek terapeutycznych. W obchody włączyły się także miejskie placówki terapeutyczne. Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika” Oddział nr 1 zorganizuje IV Piknik Żeglarski nad Zalewem Zemborzyckim 25 maja. Z kolei Ośrodek Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin" zaprasza na cykl warsztatów: kulinarne (10 maja), muzyczne (17 maja) i turniej boccia na świeżym powietrzu (24 maja). Udział w wydarzeniach wezmą osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej, oraz wolontariusze.

Miasto Lublin zapewnia wiele form wsparcia dla osób i rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności intelektualnej. Począwszy od wsparcia instytucjonalnego takich jak żłobki, wczesne wspomaganie rozwoju, przedszkola, szkoły, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, kluby, domy pomocy społecznej po wsparcie oferowane w środowisku. Formy środowiskowego wsparcia to szeroka gama pomocy finansowej, począwszy od zróżnicowanych świadczeń finansowych kierowanych dla samych osób z niepełnosprawnościami, jak ich opiekunów po pomoc w postaci usług opiekuńczych i asystenckich, czy opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób zależnych. Te wszystkie rodzaje i formy pomocy świadczymy dla osób w różnym wieku.

Od wielu lat funkcjonują w mieście prowadzone ze środków własnych specjalistyczne placówki terapeutyczne: Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością dla osób od urodzenia do 25 roku życia oraz Ośrodek Wsparcia Beniamin, z miejscami dziennego i całodobowego pobytu dla osób dorosłych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Działalność tych ośrodków ma także charakter wsparcia wytchnieniowego dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Od 2021 r. funkcjonuje w mieście także nowa placówka – Centrum Rehabilitacji i Integracji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul Głowackiego, z 24 miejscami w formie mieszkań wspomaganych oraz 26 miejscami terapii dziennej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Rozpoczęta jest także nowa inwestycja - budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Poturzyńskiej 1, które zapewni kolejne miejsca opieki wytchnieniowej w formie dziennej i całodobowej. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie nową, miejską jednostką organizacyjną. Powstanie w nowo wybudowanym, jednokondygnacyjnym obiekcie przy ul. Poturzyńskiej 1. Placówka zapewni miejsca dla 6 osób w formie pobytu całodobowego i dla 14 osób w formie pobytu dziennego.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama