– Drodzy Maturzyści i Maturzystki, życzę Wam, aby egzamin dojrzałości, do którego przystępujecie był satysfakcjonującym zwieńczeniem Waszej kilkuletniej edukacji, a zarazem z sukcesem otwierał nowy etap życia. Wierzę, że dzięki swojej pracy, a także zaangażowaniu nauczycieli oraz wsparciu rodziców, jesteście przygotowani do podjęcia tego wyzwania, posiadacie wiedzę, a także determinację by realizować swoje plany i marzenia o przyszłej nauce i życiu zawodowym. Trzymam za Was kciuki – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W 33 liceach ogólnokształcących i technikach prowadzonych przez Miasto Lublin wolę przystąpienia do egzaminu dojrzałości wyraziło 3486 uczniów. Wśród nich jest 2449 uczniów liceów ogólnokształcących oraz 1037 uczniów techników. Egzamin dojrzałości zdawać będzie również 726 uczniów z 17 szkół prowadzonych przez inne podmioty. Tegoroczni maturzyści technikum są absolwentami gimnazjów, a maturzyści w liceach są już po ośmioklasowej szkole podstawowej. W czwartek (4 maja) odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, w piątek (5 maja) z języka obcego, a w poniedziałek (8 maja) uczniowie zmierzą się z matematyką.
Aby zdać tegoroczny egzamin dojrzałości trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego, do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (uzyskując minimum 30%) oraz przystąpić do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie technikum, którzy mają zdane egzaminy ze wszystkich kwalifikacji w danym zawodzie nie muszą przystępować do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jest to decyzja ucznia. W praktyce, w zależności od wyboru przyszłego kierunku studiów zarówno uczniowie liceum, jak i technikum dodatkowo wybierają więcej niż jeden przedmiot, który będą zdawać na poziomie rozszerzonym.
Wyniki egzaminów będą znane 7 lipca.
Komentarze