– Kontynuujemy działania na rzecz zwiększania populacji dzikich zwierząt w naszym mieście. Poprzez zakup kolejnych schronień chcemy stworzyć dla nich nowe miejsca siedliskowe i lęgowe oraz dogodniejsze warunki do życia w miejskim ekosystemie. W tym roku poszerzamy listę gatunków, którym chcemy zapewnić ochronę. Do jeży, drobnych ptaków i nietoperzy dołączają wiewiórki i sowy – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Łącznie zakupiono 45 domków dla jeży, 100 budek lęgowych dla jerzyków, 250 budek lęgowych dla drobnego ptactwa, 20 schronów dla nietoperzy oraz 70 domków dla wiewiórek i 5 budek lęgowych dla sów. Zakup schronień zrealizowano zgodnie ze zgłoszonym wcześniej przez szkoły, przedszkola oraz zarządców i administratorów nieruchomości zapotrzebowaniem. W najbliższych dniach rozpocznie się wydawanie artykułów. Domki dla jeży, domki dla wiewiórek oraz budki lęgowe dla sów trafią do placówek oświatowych, natomiast budki lęgowe dla jerzyków i schrony dla nietoperzy pojawią się przy szkołach i przedszkolach oraz na terenach zarządzanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe. Dodatkowo na lubelskich osiedlach pojawią się także budki lęgowe dla drobnego ptactwa.
Mieszkańcy Lublina także mogą włączyć się w działania na rzecz ochrony dzikich zwierząt. Miasto ma do rozdysponowania 150 schronów dla nietoperzy oraz 50 budek lęgowych dla jerzyków, które będzie można umieścić na terenie swoich nieruchomości. Informację o zapotrzebowaniu na budki i schrony należy przesłać na adres e-mail: [email protected]. O ich przyznaniu zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Poniżej instrukcja montażu schronień:
- budki lęgowe dla jerzyków – powinno się wieszać na elewacjach budynków lub pod stropodachem na wysokości minimum 6 metrów. Schronienia najlepiej umieszczać po kilka lub kilkanaście sztuk razem, od północnej lub wschodniej strony budynku;
- schrony dla nietoperzy – powinno się wieszać na elewacji budynku lub na drzewach na wysokości od 3 do 5 metrów, najlepiej od strony południowej;
- budki lęgowe dla drobnego ptactwa – powinno się wieszać na drzewach na wysokości od 3 do 5 metrów;
- budki lęgowe dla sów – powinno się wieszać na drzewach na wysokości od 5 do 7 metrów;
- domki dla wiewiórek – powinno się wieszać na drzewach na wysokości od 3 do 5 metrów w odległości minimum 10 metrów od siebie;
- domki dla jeży – powinny zostać ustanowione w mało uczęszczanym, spokojnym i osłoniętym roślinnością obszarze ogrodu. Nie powinien być to teren, na którym zbiera się wilgoć. Domek na zimę należy docieplić i osłonić, okrywając go gałęziami oraz suchymi liśćmi.
Asortyment zakupiono w ramach dwóch projektów IX edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Zadbajmy o zwierzęta” oraz „Wygnajmy krwiopijców z naszego miasta! Pakiet premium czyli jerzyki + odkomarzanie i będziemy mieli luksiurne miasto bez komarów i kleszczy!”. Dzięki uprzejmości MPK Lublin Sp. z o.o., do momentu odebrania schronień przez uprawnione podmioty, będą one przechowywane w przestrzeniach magazynowych Spółki.
Komentarze