Piknik Prozdrowotny odbędzie się w piątek 12 maja, w godzinach 10-13 przy budynku Poradni Specjalistycznych SPSK Nr 4 w Lublinie (ul. Kazimierza Jaczewskiego 8).
10. edycja Dni Otwartych
W dniach 12-14 maja w całej Polsce odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Będzie to jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia mającego pokazać korzyści płynące z unijnych dotacji i osiągnięcia grantobiorców. Jednym z nich jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, który aktywnie korzysta ze środków europejskich, m.in. realizując nowe inwestycje, a także liczne programy profilaktyczne.
- SPSK Nr 4 w Lublinie co roku bierze aktywny udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich ze względu na to, że jest jednostką realizującą liczne projekty współfinansowane ze środków unijnych. Są to zarówno projekty inwestycyjne, jak i profilaktyczne, takie jak „Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa w makroregionie wschodnim” czy „Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej”. Informacje o możliwościach wzięcia udziału w tych i w innych programach profilaktycznych realizowanych przez szpital będzie można uzyskać na stoiskach podczas pikniku – mówi Katarzyna Bublewicz-Guzy, koordynatorka projektów, Dział ds. Projektów SPSK Nr 4 w Lublinie.
Na miejscu będą obecni też lekarze gastroenterolodzy udzielający porad i prowadzący wstępną kwalifikację do programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Z kolei długoletni aktywnii byli palacze w przygotowanym dla nich stoisku będą mogli wypełnić formularze kwalifikujące do wykonania bezpłatnych badań płuc realizowanych w ramach Programu Profilaktyki Raka Płuca. Osobom zainteresowanym udziałem w programie będą udzielane informacje.
Zespół leczenia otyłości
Na uczestników Pikniku Prozdrowotnego czekać będzie m.in. zespół specjalistów zajmujących się leczeniem otyłości z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie.
Otyłość to choroba, która wiąże się z około 200 powikłaniami. W związku z narastającą światową epidemią nadwagi i choroby otyłościowej Kliniczny Oddział Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie w lipcu 2020 roku rozpoczął leczenie tej choroby w innowacyjnej, autorskiej formie Programu Leczenia Nadwagi i Otyłości (PLNO). Program ten został stworzony w celu udzielania kompleksowej pomocy osobom pragnącym zredukować masę ciała, a tym samym zapobiegać lub leczyć powikłania choroby otyłościowej, do których zaliczają się m.in.: cukrzyca typu 2, miażdżyca, choroby sercowo-naczyniowe (w tym zawał serca i udar mózgu), obturacyjny bezdech senny, metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby, depresja, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz wiele innych, z nowotworami złośliwymi włącznie. W czasie jednodniowych pobytów w Klinicznym Oddziale Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie pacjenci są obejmowani kompleksową opieką, którą rozpoczyna postawienie właściwego rozpoznania. I wtedy dobierane jest odpowiednie leczenie żywieniowe, aktywność fizyczna oraz leki. Hospitalizacje są prowadzone przez wielodyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą: lekarz, pielęgniarka, edukator diabetologiczny, dietetyk, psycholog, fizjoterapeuta, a wizyty realizowane są cyklicznie, w systemie pobytów jednodniowych oraz wizyt ambulatoryjnych.
- Podczas piątkowego pikniku każda osoba, która zmaga się z otyłością, będzie mogła porozmawiać z zespołem wyspecjalizowanym w leczeniu tej choroby. Zespół, w którym znajdują się endokrynolodzy, dietetyczka, fizjoterapeutka i pielęgniarka Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie, będzie chciał dowiedzieć się m.in. kiedy pojawiły się problemy z nadmierną masą ciała, czy problemy te występują od wczesnego dzieciństwa, czy pojawiły się dopiero w życiu dorosłym i czy powstały pod wpływem pewnych, szczególnych okoliczności. Czy przyrost masy ciała był nagły, czy stopniowy, czy wpływ miało wystąpienie innej choroby. Jeśli uda się ustalić przyczynę otyłości, zalecimy w pierwszej kolejności leczenie przyczynowe np. niedoczynności tarczycy. Jeśli takiej przyczyny nie będzie, zaproponujemy leczenie wieloczynnikowe składające się z aktywności fizycznej, leczenia dietetycznego, oraz z leczenia farmakologicznego – wyjaśnia Michał Łuniewski, lekarz rezydent Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie.
Konsultacje ze specjalistami
Osoby z cukrzycą będą mogły skorzystać z przygotowanego dla nich stoiska. Na miejscu edukację w zakresie profilaktyki i leczenia tej choroby będzie prowadzić pielęgniarka diabetologiczna.
Chętni będą mogli skorzystać z możliwości bezpłatnych pomiarów glukozy we krwi, ciśnienia i oceny BMI.
Od godziny 11 na wszystkich zainteresowanych poradą w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego będzie czekał specjalista kardiolog.
Dział Dietetyki SPSK Nr 4 w Lublinie przygotuje stoisko na temat żywienia w chorobie nowotworowej. Niedożywienie chorych stanowi poważny problem kliniczny i może dotyczyć nawet 80 proc. pacjentów onkologicznych w Polsce. Tymczasem właściwe odżywienie może poprawić wynik terapeutyczny leczenia i skrócić pobyt pacjenta w szpitalu. Organizm odżywionego pacjenta szybciej się regeneruje, jednocześnie odczuwając mniej skutków ubocznych terapii. Szpital przy ul. Jaczewskiego prowadzi kampanię zapobiegania niedożywieniu chorych. Informacje o metodach żywienia w chorobie nowotwotworowej będzie można uzyskać od dietetyków klinicznych pracujących w szpitalu.
Warsztaty zdrowego kręgosłupa
Ważnym elementem Pikniku Prozdrowotnego będą bezpłatne warsztaty z fizjoterapeutami organizowane w dużym namiocie przy budynku Poradni Specjalistycznych. SPSK Nr 4 w Lublinie jest jedną z kilku placówek w Polsce realizujących „Ogólnopolski programu profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa”. Podczas pikniku na osoby chcące nauczyć się skutecznych technik łagodzenia bólów kręgosłupa i zapobiegania dolegliwościom bólowym będą czekali wykwalifikowani pracownicy Zakładu Fizjoterapii SPSK Nr 4 w Lublinie. Zaprezentują zestaw ćwiczeń z warsztatów rehabilitacji ruchowej, które uczestnicy będą mogli powtarzać samodzielnie w domu. Maty i akcesoria do ćwiczeń będą udostępniane na czas zajęć przez organizatorów. Podczas pikniku odbędzie się kilka sesji warsztatowych. Pierwsza rozpocznie się o godz. 10.
Komentarze