Przed nami kolejna edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Jutro startuje Festiwalowy Cykl Filmowy „Ona w teatrze” – w Kinie CSK zobaczymy wybrane spektakle Teatru Telewizji, których motywem przewodnim są nietuzinkowe kobiety: „Gdy tańczyła Isadora”, „Moralność pani Dulskiej” i „Posprzątane” | 12-14 MAJA 2023. W sobotę (i niedzielę) na pl. Teatralnym oficjalne otwarcie i wyjątkowe widowisko inspirowane twórczością Stanisława Lema - Spektakl plenerowy „Solarsi” w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze oraz Synergy Art | 13-14 MAJA 2023.
Na scenie Sali Operowej dziś swój program zaprezentują Zdolni i Skromni oraz Kabaret Fifa-RaFa | 11 MAJA 2023., a w niedzielę - muzyczna podróż pełna emocji i wzruszeń: koncert Ani Wyszkoni „Z cegieł i łez” | 14 MAJA 2023.
W Klubie Muzycznym CSK wieczór z jazzem - usłyszymy aranżacje kilkunastu wybitnych polskich piosenek z ubiegłego stulecia w wykonaniu Adam Czerwiński Trio | MAP Kiedy Byłem | 11 MAJA 2023.
Miłośników sztuk plastycznych zapraszamy na wystawy CSK:
- Galeria Saska | Julia Mirny | do 23 LIP 2023
- W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur | wystawa stała | Aleja Kultur +3
- Stanisław Koguciuk - malarz urzekający prostotą | do 30 WRZ 2023 | Galeria 0
W najbliższą sobotę zapraszamy do Stolicy przed siedzibę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, gdzie wspólnie z Muzeum Wsi Lubelskiej i Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego przygotowaliśmy moc atrakcji w ramach Nocy Muzeów z Kulturą Lubelszczyzny. Od godz. 19.00 do północy zaprezentujemy kulturę naszego Regionu: muzykę, tradycyjne tańce, kuchnię oraz wiele atrakcji | 13 MAJA 2023.
Wkrótce w CSK:
- 20. Millennium Docs Against Gravity w Kinie CSK | 19-28 MAJA 2023
- Zespół Iksy – Muzyczna Scena Młodych | 19 MAJA 2023
- „KRYPTONIM 27” | Art Color Ballet w ramach Festiwalu Scena w Budowie | 20 MAJA 2023
- Spotkanie autorskie „Teatr zza kulis” w ramach Festiwalu Scena w Budowie | 22 MAJA 2023
- „Lalka” | Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie w ramach Festiwalu Scena w Budowie | 26 MAJA 2023
- Gala wręczenia nagród „Złota Kieszeń” | 27 MAJA 2023
- Spotkania podróżnicze w CSK: Nie tylko tango i piłka nożna – życie i podróże w argentyńskim stylu | 29 MAJA 2023.
Szczegóły poniżej. Do zobaczenia w CSK!
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
„Scena w Budowie” to wydarzenie, które stanowi wyjątkowe na skalę ogólnopolską przedsięwzięcie, cieszące się popularnością i uznaniem. Program konstruowany jest nie na podstawie gustów kuratorskich, ale za pomocą obiektywnych kryteriów, wydobywa najbardziej wartościowe pod względem scenografii i kostiumów, spektakle.
Główną częścią Festiwalu jest konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle powstałe
w ostatnim czasie.
Festiwalowy Cykl Filmowy „Ona w teatrze”
12 MAJA 2023 | 19:00
13 MAJA 2023 | 19:00
14 MAJA 2023 | 18:00
Kino CSK
Kluczem do wyboru spektakli Teatru Telewizji, które prezentujemy w ramach cyklu filmowego, jest kobieta. Aktorka, reżyserka, scenografka, kostiumografka, pisarka. W każdym z przedstawień w głównych rolach zobaczymy na ekranie artystki wybitne i nietuzinkowe, między innymi Magdalenę Cielecką, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Agatę Kuleszę czy Aleksandrę Konieczną. Prezentowane spektakle telewizji: „Gdy tańczyła Isadora” (reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz, rok: 1998, scenografia: Katarzyna Sobańska-Strzałkowska, kostiumy: Dorota Roqueplo); „Moralność pani Dulskiej” ( reżyseria: Marcin Wrona, rok: 2013, scenografia: Anna Wunderlich, kostiumy: Aleksandra Staszko, Małgorzata Karpiuk); „Posprzątane” (reżyseria: Agnieszka Wróblewska-Lipiec, rok: 2016, scenografia: Krzysztof Benedek, Agnieszka Zawadowska, kostiumy: Izabela Stronias).
-wstęp wolny wejściówki do odbioru w kasie CSK
Spektakl plenerowy „Solarsi” | Fundacja Sztukmistrze / Synergy Art
Wydarzenie specjalne otwierające Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
13-14 MAJA 2023 | 20:30
Plac Teatralny
W Lublinie na placu Teatralnym wylądowało UFO?! Jeśli szukasz kontaktu z pozaziemską cywilizacją i jesteś przekonany, że obcy od dawna są wśród nas, zapraszamy na premierowy spektakl w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze oraz Synergy Art, który otworzy VII edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Wokół specjalnie stworzonej instalacji scenograficznej i przy wsparciu „nieziemskich” efektów pirotechniczno-ogniowych połączonych z dużą dawką humoru prześledzimy perypetie dwojga przybyszów ze Słońca, których lądownik uległ awarii w centrum miasta.
-wstęp wolny
Sala Operowa
Zdolni i Skromni oraz Kabaret Fifa-RaFa. Rejestracja DVD
11 MAJA 2023 | 18:30
Zdolni i Skromni - przebojem podbili serca kabaretowej publiczności. Pokochali ich Ślązacy i nie tylko. Słynny skecz ze Sztefą z Piekar ma już ponad 3 miliony wyświetleń na YouTubie. Dwie kobiety, które podnoszą poziom adrenaliny oraz dwaj mężczyźni energiczni jak wodzirej na góralskim weselu. Ten szalony skład nadzwyczajną dawką śmiechu uratuje was przed kryzysem. O programie: węgiel, prąd, cukier, gaz, finanse publiczne, kościół. Gdzie nie spojrzysz, kryzys! Na szczęście już nie trzeba się tym martwić. Zdolni i Skromni przeprowadzą Was przez recesję stulecia. Zamiast tony węgla, tona żartów. Zamiast cukru, słodkie słówka. Gaz? Zdolni i Skromni gwarantują, że są w gazie. Przyjdź i zobacz na własne oczy, jak kabareciarze rozprawiają się z kryzysami. Na żywo! Na śmiesznie. Na 200%.*program rekomendowany dla widzów dorosłych.
Kabaret FiFa-RaFa - Ola i Mateusz Kwiatkowscy - duet na estradzie i w życiu. Mieszanka wybuchowa doświadczenia scenicznego oraz autentycznego uczucia, dzięki czemu prezentowane skecze ukazują życiową codzienność w komiczny sposób. Bezczelnie młodzi, do tego ładni, a przede wszystkim skromni. Zdobywcy Grand Prix na festiwalu PAKA w Krakowie. Ich skecze pojawiały się w programach telewizyjnych na antenach Polsatu, TVP, TV4, Nowa TV, Kino Polska i innych.
Rejestracje DVD - zakup biletu jest równoważny ze zgodą na upublicznienie wizerunku. W przypadku spóźnienia się na rejestrację DVD nie gwarantujemy miejsca wskazanego na bilecie! Prosimy o wcześniejsze przybycie.
- bilety w kasie CSK oraz na bilety.CSKlublin.pl
Koncert Ania Wyszkoni 25 lat
14 MAJA 2023 | 19:00
Koncert „Ania Wyszkoni – 25 lat” to eleganckie widowisko muzyczne, okraszone wyjątkową aranżacją wizualną, która zabierze Was w dwugodzinną podróż pełną wzruszeń, radości i przyjemnych emocji.
Podczas trasy z okazji 25-lecia na scenie usłyszycie doskonale Wam znane hity wokalistki, takie jak „Z ciszą pośród czterech ścian”, „Oczy szeroko zamknięte”, „Wiem, że jesteś tam”, „Agnieszka już dawno…”, „Czy ten Pan i Pani”. Artystka ma na swoim koncie ponad pół miliona sprzedanych płyt oraz wiele nagród i wyróżnień. Albumy „Pan i Pani” (2009) oraz wydany 3 lata później krążek „Życie jest w porządku” (2012) osiągnęły status podwójnej platynowej płyty.W 2021 roku, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Anny Wyszkoni, ukazał się dwupłytowy album „Nieznośna lekkość hitu”.
Przez 25 lat kariery Ania Wyszkoni uzbierała na swoim koncie aż 12 wydanych albumów. W listopadzie 2022 roku premierę miał najnowszy, już piąty solowy krążek wokalistki, zatytułowany „Z cegieł i serc”.
- bilety w kasie CSK oraz na bilety.CSKlublin.pl
Klub Muzyczny CSK
Adam Czerwiński Trio | MAP Kiedy Byłem
11 MAJA 2023 | 19:00
KLUB MUZYCZNY CSK
Płyta nagrana przez Adam Czerwiński Trio, to próba przypomnienia kilkunastu wybitnych polskich piosenek z ubiegłego stulecia. Zagrali miedzy innymi: Byłaś Serca Biciem Andrzeja Zauchy, Jej Portret Bogusława Meca, Pod Papugami Czesława Niemena, Kulig Skaldów, Modlitwę Tadeusza Nalepy i wiele innych. Utwory te są specjalnie zaaranżowane na trzech wspaniałych muzyków. Znajduje się tam dużo dobrego jazzu, pięknie brzmiącej muzyki akustycznej oraz rock&rolla. Wirtuozi postarali się utrzymać wspaniały klimat i emocje tych piosenek, a jednocześnie tchnąć w nie nowego ducha. Skład: Piotr Lemańczyk – bass, Marcin Wądołowski – gitary, Adam Czerwiński – perkusja
-bilety: 70 zł - normalny | 55 zł – ulgowy w kasie CSK oraz na bilety.CSKlublin.pl
Wystawy
„W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur – wystawa poświęcona historii budowy”
Wystawa stała | Poziom +3
Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne. Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych. Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.
-wstęp wolny
Wystawa Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą
do 30 WRZ 2023
Galeria 0
Stanisław Koguciuk (1933 – 2021) – artysta, zwany Nikiforem z Pławanic, laureat wielu nagród i konkursów, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy ludowych Lubelszczyzny, namalował tysiące obrazów nawiązujących do tradycji kultury popularnej czy po prostu życia. Artysta tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, epizody obrzędowe i religijne oraz tzw. Humory
Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków.
-wstęp wolny
Galeria Saska
do 24 LIP 2023
Ogrodzenie Ogrodu Saskiego
Zapraszamy na wystawę Julii Mirny – ilustratorki, graficzki. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2011 roku, gdzie obecnie jest pracownikiem naukowym. W pracach Julii często pojawiają się plakaty, ilustracje prasowe, animacje i okładki muzyczne. Większość jej prac jest wykonywana ręcznie, często stylizowana na analogowe wycinanki. Współpracowała z Vogue Polska, TVP Kultura, Operą Narodową, Warner Music Poland, Magazynem Przekrój, Szkołą Filmową w Łodzi, czy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Artystka jest wielokrotną laureatką polskich konkursów projektowych i ilustratorskich, a jej prace były wystawiane w Polsce, Francji, Japonii i Nowym Jorku. Laureatka nagrody „Srebrny Miecz” w 2014 i 2015 roku za ilustracje w najważniejszym polskim konkursie reklamowo-kreatywnym - KTR Awards.
Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.
Biuro WOK
57. OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH
do CZERWIEC | Szczegóły w regulaminie
Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń służących ochronie folkloru muzycznego, prezentującym najbardziej reprezentatywne przykłady, identyfikującym artystów, dokumentującym jego żywe przejawy oraz wpływającym na potrzebę kontynuacji. OFKiŚL ma formę konkursu, w którym biorą udział wykonawcy zakwalifikowani drogą eliminacji organizowanych w niemal wszystkich regionach etnicznych kraju. Od lat niezmiennym celem Festiwalu jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnicznych, grę na unikalnych instrumentach ludowych oraz popularyzację i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.
Harmonogram wydarzenia:
Eliminacje w województwie lubelskim | KWIECIEŃ-MAJ
14 MAJA 2023 r. | godz. 13:00 | Ryki | Centrum Kultury i Sportu w Rykach
wystąpią zespoły z powiatu ryckiego, łukowskiego i puławskiego
20 MAJA 2023 r. | godz. 12:00 | Drelów | Gminny Ośrodek Kultury
wystąpią zespoły z powiatu bialskiego
21 MAJA 2023 r. | godz. 10:00 | Janów Lubelski | Janowski Ośrodek Kultury
wystąpią zespoły z powiatu janowskiego
27 MAJA 2023 r. | godz. 10:00 | Lublin | Muzeum Wsi Lubelskiej
wystąpią zespoły z powiatu lubartowskiego, lubelskiego, opolskiego i radzyńskiego
28 MAJA 2023 r. | godz. 10:00 | Lublin | Muzeum Wsi Lubelskiej
Eliminacje Wojewódzkie – wystąpią laureaci przeglądów powiatowych i międzypowiatowych.
Eliminacje ogólnopolskie | 22-25 CZERWCA | Kazimierz Dolny
Finał 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Wystąpią reprezentanci każdego województwa. Jury, złożone ze znanych etnomuzykologów, etnolingwistów, etnologów i folklorystów, wyłania laureatów w kilku kategoriach: kapele, zespoły śpiewacze, instrumentaliści, śpiewacy, Mistrz i Uczeń. Wytypowani uczestnicy otrzymują nagrody finansowe i dyplomy, a najlepsi wykonawcy w swoich kategoriach – statuetki „Baszty”. Festiwal jest największym tego typu wydarzeniem o zasięgu ogólnopolskim.
Poza częścią konkursową podczas Festiwalu odbywają się imprezy towarzyszące, w których uczestniczy około 300 naukowców i artystów, należą do nich:
Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne – przeznaczone dla licznego grona naukowców, badaczy, instruktorów i animatorów folkloru, na którym poruszane są tematy związane z kulturą ludową oraz analizą jej stanu, a także występujących w niej bieżących zjawisk i problemów. Dopełnieniem tematycznym są ekspozycje wystaw (fotografii i malarstwa) oraz instrumentów ludowych.
Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej – bierze w nich udział około 100 najwybitniejszych twórców ludowych – członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych, prezentujących niemal wszystkie dziedziny rękodzieła ludowego.
Klub Festiwalowy – ma formułę otwartą, a w swojej ofercie programowej posiada warsztaty z zakresu śpiewu naturalnego, tańca i rękodzieła ludowego, pokazy rzemiosła, spotkania z wybitnymi muzykantami i śpiewakami, wystawy, koncerty oraz zajęcia dla dzieci, „pograjki” czy potańcówki przy ludowej muzyce. Rokrocznie oferta jest wzbogacana o nowe elementy.
Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Powitanie Żurawi. Piękno Poleskiego Parku Narodowego
zgłoszenia do 31 LIP 2023
Zgłoszenia: [email protected]
Tematem konkursu jest żuraw oraz obszar przez niego zamieszkały, szczególnie tereny w granicach Poleskiego Parku Narodowego. Konkurs trwa od 13 marca 2023 r. do 31 lipca 2023 r.
Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi we wrześniu w czasie wydarzenia pn. IV Lubelskie Spotkania z Przyrodą Pożegnanie Żurawi w Poleskim Parku Narodowym
Bezpłatne | Bez limitu miejsc | Bez ograniczeń wiekowych
Sklepik Kulturalny CSK | Kasa CSK czynny od 10:00 do 18:00
Tarasy Widokowe – dostępne w godzinach otwarcia CSK: od 8:00 do 21:00
Komentarze