W tym roku festiwalowi patronować będzie Sławomir Mrożek. Organizatorzy przygotowali wiele wydarzeń poświęconych jego osobie i twórczości. Do Szczebrzeszyna przyjedzie żona twórcy: Susana Osorio-Mrożek. W ramach Festiwalu odbędzie się między innymi wernisaż wystawy rysunków Sławomira Mrożka zorganizowany we współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie. Codziennie w programie jest też zaplanowana rozmowa wokół patrona. Kuratorem Pasma Patrona jest Janusz Majcherek.
Tradycyjnie też wszyscy, którzy przyjadą w połowie wakacji na Roztocze będą mogli spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami. W programie zaplanowano spotkania autorskie z ciekawymi i docenianymi twórcami.
- W tym roku będą z nami autorzy najciekawszych książek, które niedawno ukazały się na rynku wydawniczym. To między innymi Zyta Rudzka, Szczepan Twardoch, Filip Springer, a także Maciej Hen czy Jakub Nowak i bardzo wielu innych. Będą też autorzy przekładów, a wśród nich laureaci Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jak zwykle w Szczebrzeszynie podczas spotkań z autorami będziemy rozmawiać o różnych istotnych sprawach. Będą autorzy, którzy po raz pierwszy przyjadą na nasz Festiwal jak Inga Iwasiów czy autorzy, którzy są u nas od lat jak Adam Wajrak czy Ryszard Koziołek, Mikołaj Grynberg i Marcin Wicha. Na Festiwalu będziemy rozmawiać o Wisławie Szymborskiej – noblistce poświęcony będzie Mecz Poetycki. Będą też goście z zagranicy, nie zapominamy o literaturze ukraińskiej. Program zapowiada się ciekawie. Czekamy na Państwa w Szczebrzeszynie - mówi Justyna Sobolewska, kuratorka głównego programu festiwalowego.
Tak jak w poprzednich latach w ramach festiwalowego programu zaplanowano oddzielne pasmo poświęcone językowi polskiemu, które organizowane jest w partnerstwie z UMCS w Lublinie. W tym roku tematem przewodnim będzie “Język mediów”
- To są ważne problemy, ponieważ media w swojej specyfice i zróżnicowaniu mówią do nas innym językiem, kreują inne światy przez język. Ten język wpływa też na nasz sposób opowiadania o świecie, a jeszcze bardziej na nasz sposób postrzegania świata. Przygotowaliśmy propozycję dla osób w różnym wieku ponieważ chcemy zaznaczyć specyfikę języka młodzieży - mówiła prof. Iwona Hoffman z UMCS, też przewodnicząca Rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Kuratorem pasma językowego jest prof. Paweł Nowak z UMCS.
Nie zabraknie, jak co roku, wydarzeń dla najmłodszych uczestników w ramach Małej Stolicy Języka Polskiego.
- Mała Stolica w moim odczuciu jest takim papierkiem lakmusowym prawdy, bo przy dzieciakach nie ma ściemy, one od razu jak coś jest nie tak, to odwracają się, znikają i zostajemy same. A chodzi o to, żeby chciały, były, żeby to było na ich warunkach i zasadach i dlatego ta robota nie jest taka prosta. My naprawdę z Magdą Kłos-Podsiadło bardzo dużo zastanawiamy się, myślimy, w jaki sposób to zrobić, żeby ten “mały” nam nie zwiał, żeby go przytrzymać, żeby to było jego miejsce mocy - mówiła Katarzyna Stoparczyk, kuratorka Małej Stolicy.
Festiwal Stolica Języka Polskiego ma wspaniałych i wyjątkowych przyjaciół i ambasadorów jak Maja Komorowska czy Wiesław Myśliwski. W tym roku na teatralnej scenie festiwalu będzie czytanie jednego z dramatów Myśliwskiego “Złodziej”, w wykonaniu wybitnych aktorów. Przez 9 lat funkcjonowania festiwal zbudował też społeczność uczestników, miłośników letniego spotkania wokół języka i literatury. W tym roku organizatorzy przygotowali też akcję “Kawa i Książka” z propozycją zostania Społecznym Mecenasem Festiwalu - w zamian za wsparcie można otrzymać książkę i kawę z Galicyja Cafe. Szczegóły tej akcji można znaleźć na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Tam też dostępny jest pełen program 9. edycji, kóra rozpoczyna się 30 lipca i potrwa do 5 sieprnia.
-Serdecznie zapraszamy do Szczebrzeszyna, na Roztocze, bo naprawdę będzie dużo się działo, będą premiery, prapremiery – mówi Piotr Duda - prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, inicjator Festiwalu. – Zapraszamy na Roztocze już od 30 lipca.
Komentarze