W dniach 6–9 lipca 2023 spotykamy się bowiem w Lublinie w ramach 16. odsłony Innych Brzmień i po raz 10. pod szyldem Wschodu Kultury, czyli przedsięwzięcia realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez trzy miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia od lat prezentuje najciekawsze i najbardziej frapujące zjawiska na szeroko pojętej, światowej scenie alternatywnej.Nie byłoby jednak Festiwalu, gdyby nie nasi polscy wykonawcy, którzy każdego roku stanowią ważny element programu. Są to zarówno debiutanci, jak i uznane gwiazdy, ale wszystkich łączy wysoki poziom wykonania oraz niesamowita wyobraźnia muzyczna. W trzeciej turze tegorocznych ogłoszeń przyszedł czas na solidną dawkę polskiej muzyki.
Wydarzeniem będzie z pewnością wizyta reaktywowanej przez braci Kapsa formacji Contemporary Noise Ensemble – dla wielu ikonicznego zespołu z przełomowej dla polskiego jazzu pierwszej dekady XXI wieku. Do Lublina zawita też Jakub Skorupa – kompozytor i autor tekstów będący obecnie jednym z najciekawszych i najszybciej rozwijających się artystów na naszej scenie alternatywnej. Jako reprezentację młodego pokolenia wskazać też należy projekty ta Ukrainka (dowodzony przez charyzmatyczną Anastazję Ivahnenko) oraz Kisu Min – oba stanowiące nową jakość i powiew świeżości na rodzimej scenie muzycznej. Do programu dołącza także grupa Koń – zespół złożony z doświadczonych muzyków od lat obecnych na polskiej scenie alternatywnej, którzy tym razem postanawiają twórczo i kreatywnie zmierzyć się z konwencją country i bluesa.
Contemporary Noise Ensemble
Zespół założony w Szubinie i dowodzony od początku przez braci Kubę i Bartka Kapsów, dziś uznawany jest za jeden z kluczowych dla całego pokolenia współczesnego jazzu w Polsce. Bracia, mając już bogate doświadczenie i szereg sukcesów ze swoim gitarowym projektem Something Like Elvis, postanowili w pewnym momencie zmienić styl i język muzycznej wypowiedzi. Po etapie punkowej alternatywy (m.in. wspólne trasy z Fugazi czy Nomeansno) przyszedł czas na improwizację oraz muzykę ilustracyjną dla kina i teatru. Na przestrzeni lat Ensemble przybierał formy kwartetu, kwintetu, a nawet sekstetu, zawsze jednak prezentując świeżość pomysłów i wysoki poziom wykonania. Albumy takie jak „Pig Inside the Gentleman” czy „Theatre Play Music” to już dziś klasyka. Do Lublina zespół przyjedzie po wielu latach nieobecności, dodatkowo już z materiałem z najnowszej płyty „An Excellent Spiritual Serviceman”. Ich koncert to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów jazzu.
Jakub Skorupa
Pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów z ogromnym zamiłowaniem do łączenia gatunków muzycznych i wplatania do swoich piosenek doświadczeń życiowych, których mu zresztą, pomimo młodego wieku, nie brakuje. Nalewał piwo na biesiadach górniczych, handlował samochodami, produkował filmy korporacyjne, a w międzyczasie napisał sztukę teatralną „Życie męczy”. Gdy na początku 2021 roku wydał utwór „Pociągi towarowe”, od razu został okrzyknięty nadzieją polskiej muzyki. Zajął trzecie miejsce w plebiscycie Sanki 2021 „Gazety Wyborczej” i wyruszył w trasę jeszcze przed premierą swojego pierwszego albumu „Zeszyt pierwszy”, za który następnie został doceniony przez jury Odkryć Empiku. Jak mówi o sobie, obserwuje rzeczywistość i opowiada o tym, co widzi i czuje. Muzykę Jakuba Skorupy można określić jako melancholijny miks rapowej narracji z alternatywnym brzmieniem.
ta Ukrainka
Pod tym pseudonimem kryje się Anastazja Ivahnenko. Pochodzi z Ukrainy, mieszka, pracuje i tworzy swoją muzykę w Warszawie i od dobrych kilkunastu miesięcy jest prawdziwym objawieniem na naszym rynku muzycznym. Jak sama mówi o sobie, przyjeżdżając do Polski, nie znała dobrze języka, nie miała znajomych i większych perspektyw, znała za to kilka utworów Marii Peszek oraz Taco Hemingwaya, co dało jej impuls do własnych artystycznych poszukiwań. Ta Ukrainka zwyciężyła w 4. odsłonie plebiscytu „Gazety Wyborczej” na najciekawsze nowe twarze na polskiej scenie muzycznej. W maju 2023 artystka planuje wydanie swojej debiutanckiej płyty.
Koń
Nostalgiczna, szaleńcza, acid bluesowa podróż, w którą zabierają nas gitarzysta Sławomir Szudrowicz (Something Like Elvis, Selina Martin Band), perkusistka Asia Glubiak (Panieneczki, Limboski, Barbara Wrońska), saksofonista Michał Fetler (Jazzband Młynarski Masecki, Polmuz, Fanfara Awantura) oraz kompozytor, wirtuoz keyboardów Jakub Królikowski. Twórczość zespołu oscyluje na styku stylu country and western, muzyki alternatywnej, nowoczesnego jazzu, bluesa i psycho trance. W 2022 roku ukazał się debiutancki album grupy, który zebrał bardzo entuzjastyczne recenzje, ale Koń to zwierzę przede wszystkim koncertowe.
Kisu Min
Pchodzący z Łodzi kwartet to indie rockowe objawienie ostatnich lat i jedna z wielkich nadziei rodzimej sceny gitarowej. Zaczynali w 2016 roku i pierwsze lata działalności, zgodnie z duchem DIY, spędzili samodzielnie, organizując koncerty i wydając swoje nagrania we własnym labelu „GISH”. W 2023 roku nastąpił przełom, a ich najnowszy album – świetne „City of the revolution” wydany został nakładem kultowej Anteny Krzyku, co dla wielu jest automatycznym gwarantem jakości. Przed Kisu Min rysuje się bardzo ciekawa przyszłość i na pewno nie można przegapić ich lubelskiego koncertu podczas najbliższych Innych Brzmień.
Przypominamy, że zespołami, które również zaprezentują się podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: legenda brytyjskiej sceny elektro Ladytron, norweski mistrz gitary Stian Westerhus, wielka nadzieja współczesnej sceny brytyjskiej Nuha Ruby Ra, legenda sceny niemieckiej łącząca elektronikę z żywym brzmieniem To Rococo Rot, włoscy mistrzowie poetyckiego nastroju z Dead Cat in a Bag, a także świetne polskie składy – szorstkie, Tuleje i Atol Atol Atol.
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
6–9 lipca 2023 r.
Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.wschodkultury.eu
Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.
Komentarze