W trakcie wydarzenia będzie można podziwiać fotografie, rysunki i kompozycje malarskie przedstawiające m.in. polski krajobraz, martwą naturę oraz stoły z drewna i żywicy. – To specyficzna mieszanka, będąca unikalnym sposobem skonfrontowania wielu ciekawych form sztuki. Mam nadzieję, że stanie się ona zachętą do przemyśleń i źródłem inspiracji – mówi współorganizatorka wystawy prof. Małgorzata Franus z Katedry Budownictwa Ogólnego.
Fotografie przeniosą nas w piękne i malownicze polskie góry podczas czterech pór roku. Obrazy z martwej natury przypomną o ulotności życia. Portrety koni i obrazy kwiatów skłonią do refleksji nad naturą, pięknem i harmonią otaczającego świata.
Pokazany zostanie również inny wymiar drewna. Z pozoru to zwyczajny materiał, który może stać się niezwykłą formą sztuki. Różnorodność drewnianych form i struktur pozwoli zobaczyć, że drewno to źródło inspiracji dla artystów i rzemieślników.
Prof. Małgorzata Franus jest współorganizatorką wystawy, ale także autorką prac. Maluje abstrakcje farbami akrylowymi i akwarelami. – To są trudne techniki, wymagają ogromnego skupienia, ale sprawiają też wiele radości. Moje obrazy charakteryzują żywe kolory, bo dodają odwagi i optymizmu – mówi artystka.
Jak przyznaje prodziekan Wydziału Budownictwa i Architektury dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, którego obrazy również zostaną zaprezentowane, wystawa pokaże pracowników uczelni z nieco innej strony: – Znamy swoje zainteresowania naukowe, ale trudniej powiedzieć, jakie ktoś ma hobby. Wystawa to idealna okazja, by lepiej się poznać, uchylić rąbek prywatności, uchwycić szczególną wrażliwość artysty. Jednocześnie to dobry moment, aby zatrzymać się na chwilę i docenić piękno, które jest wokół nas. Chcemy pokazać, w jaki sposób możemy czerpać radość z rzeczy drobnych, z otaczającego nas świata – stwierdza doktor Kwiatkowski.
Komentarze