Reklama

Noc Kultury w CSK

Przed nami Noc Kultury w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – w sobotę, 3 CZE 2023, budynek CSK udostępniamy zwiedzającym aż do godziny 1:00! Serdecznie zapraszamy na bezpłatne nocne zwiedzanie wystaw oraz Tarasów Widokowych.
  • Źródło: CSK Lublin
Noc Kultury w CSK

Dotyk Sztuki/Touch of Art
Galeria Wystaw Czasowych +1

3 CZE 2023 wystawa czynna w godzinach 12:00-01:00

Dotyk Sztuki/Touch of Art to projekt skierowany do osób z dysfunkcją wzroku (niewidomych i słabowidzących), które na co dzień nie są aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego.

Główny element projektu opiera się na realizacji wystaw, w ramach których zostaną pokazane prace artystyczne zrealizowane przez profesjonalnych artystów. Sztuki wizualne, jak sama nazwa wskazuje dedykowane są odbiorcom widzącym. Co do zasady głównym narzędziem poznawczym jest zmysł wzroku i tylko okazjonalnie są włączane inne zmysły jak węch czy dotyk. W przypadku osób niewidzących i słabowidzących mamy zatem do czynienia z barierą, która pozbawia ich aktywnego kontaktu ze sztuką współczesną.  Wyłączenie zmysłu wzroku nie musi być jednak czynnikiem uniemożliwiającym percepcję dzieła, jeśli artysta tworząc skupi się także na jego odbiorze haptycznym, który nie zamyka możliwość percepcji dzieła sztuki, pod warunkiem, że zostało tak stworzone. Projekt Dotyk Sztuki/Touch of Art ma w swoim założeniu przybliżyć dostęp do kultury osobom niewidomym, osobom o ograniczonej percepcji wzrokowej i z niepełnosprawnościami wzroku oraz poszerzenie percepcji odbiorców widzących. Na wystawie będzie można zobaczyć rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie. Koordynatorzy projektu/kuratorzy wystawy: dr Anna Beata Barańska, dr Radosław Skóra. Organizator projektu: Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie

 

„Wśród ludzi, lalek i masek” Joanna Braun

Galeria Wystaw Czasowych -1

3 CZE 2023 wystawa czynna w godzinach 12:00-01:00

Wystawa wybitnej polskiej scenografki Joanny Braun Wśród ludzi, lalek i masek prezentuje najważniejsze prace z jej bogatego, wieloletniego dorobku artystycznego. Przestrzeń zaaranżowana przez Artystkę z elementów jej scenografii – dekoracji, kostiumów, lalek, masek a także projektów do wybranych przedstawień i obrazów inspirowanych teatrem, które są efektem osobistej refleksji i poszukiwań formalnych zarazem, wprowadzą widza w świat teatru Joanny Braun. Jej kosmos. Świat niezwykłej wyobraźni, surrealnych zderzeń, paradoksów, humoru i liryzmu - wyrafinowanej estetyki. Widz z bliska spojrzy lalce w oczy i poczuje jej magię. Joanna Braun to  absolwentka wydziałów malarstwa i scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki debiutowała 55 lat temu, w marcu 1968, scenografią do Skąpca Moliera w Teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Z teatrem tym, bliskim jej poetyce, związała się na długo, współpracując jednocześnie z wieloma teatrami dramatycznymi i muzycznymi w Polsce oraz za granicą.

 

„AFRODYTA” Wystawa prac studentów polskich uczelni artystycznych 

Galeria City Project -1

W dniu 3 czerwca wystawa czynna w godzinach 12:00-01:00

Wystawa prac studenckich „Afrodyta” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Inspiracją edycji w 2023 roku jest Afrodyta bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Tworzone eksponaty mogą przybrać formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multimedialnych lub innych form instalacji przestrzennych.

 

„W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur – wystawa poświęcona historii budowy”

Wystawa stała

Poziom +3

Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne. Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych. Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.

UWAGA! od 18:00 rozszerzamy wystawę o gogle VR

Za pomocą aplikacji na gogle VR przeniesiemy się wirtualną rzeczywistość historycznej przestrzeni CSK – sceny obrotowej Teatru w Budowie, która została zrekonstruowana dzięki zdjęciom archiwalnym. Po wirtualnym świecie oprowadzi narrator, któremu głosu udzieliła sztuczna inteligencja. Będąc w przestrzeni Teatru Dramatycznego, można nie tylko osobiście doświadczać otoczenia urbanistycznego wokół siebie, ale również zajrzeć w głąb niższych kondygnacji.

W przestrzeni dawnego Teatru Dramatycznego, będzie można również, zapoznać się z historią obejmującą blisko pięć dekad budowy obiektu, zagłębiając się w film, stanowiący kolejny element doświadczenia VR.

 

 

Wystawa „Stanisław „Koguciuk. Malarz urzekający prostotą”

Galeria 0

Stanisław Koguciuk (1933 – 2021) – artysta, zwany Nikiforem z Pławanic, laureat wielu nagród i konkursów, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy ludowych Lubelszczyzny, namalował tysiące obrazów nawiązujących do tradycji kultury popularnej czy po prostu życia. Artysta tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, epizody obrzędowe i religijne oraz tzw. humory.

Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków.

 

Tarasy widokowe CSK na piętrze 4 dostępne dla zwiedzających do godziny 01:00.

 

Do zobaczenia w CSK!


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama