– Jesteśmy pierwszym w historii polskim miastem, które otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Nasze ambicje sięgają jednak dalej, stąd obecność w Lublinie Europejskiej Agencji Kosmicznej i jej inicjatywy Direction Earth/Space, w tym wystawy ukazującej Ziemię z zupełnie nowej perspektywy. Eksploracja kosmosu to wyzwanie dla przyszłych pokoleń, a Lublin jako miasto akademickie jest najlepszym do tego miejscem – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Podczas odbywającej się 3 czerwca Nocy Kultury odbędzie się premiera Direction Earth/Space. Celem tej inicjatywy jest inspirowanie młodych ludzi i pokazanie, że warto zwrócić uwagę na kosmos - zarówno na poziomie rozwijania swoich zainteresowań, jak i budowania kariery w sektorze kosmicznym. Do końca roku pięć autorskich formatów (wystawa AR, kampus kreatywny, kosmiczne show, program otwarty oraz konkurs z linią mety na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) będzie towarzyszyło obchodom Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 w Lublinie.
– W Lublinie studiuje ponad 8 tysięcy studentów z zagranicy. To pokazuje, jak atrakcyjne jest nasze miasto, w którym młodzież i nauka naprawdę się liczą. Ten rok jest dla nas szczególny. Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży i realizowany w ramach obchodów projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej to dowód na to, że w Lublinie młodzież może realizować własne, nawet kosmiczne pasje – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Oficjalne otwarcie Direction Earth/Space nastąpi 3 czerwca o godz. 15.00 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów w Lublinie, w sali widowiskowej. Będzie to spotkane, na którym zaproszeni prelegenci odsłonią sekrety astronautów i królestwo kosmicznych maszyn oraz zapowiedziany zostanie ogólnopolski konkurs na eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeznaczony dla studentów. O obserwacjach Ziemi (Direction Earth) i kosmicznych eksploracjach (Direction Space), a także o atrakcjach jakich można spodziewać się w najbliższych miesiącach w Lublinie, opowiedzą m.in.:
- Anna Burzykowska – Copernicus Innovation Officer z centrum ESRIN Europejskiej Agencji Kosmicznej,
- dr Sławosz Uznański – astronauta rezerwowy ESA i pierwszy od czasów Hermaszewskiego Polak, który ma szansę polecieć w kosmos,
- Witold Witkowicz – Dyrektor Zarządzający ICEYE Polska, firmy tworzącej mikrosatelity SAR, światowego lidera w branży New Space,
- Piotr Zabadała – przewodniczący Polskiej Delegacji do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
W programie lubelskiej premiery Direction Earth/Space jest też Kosmiczny Dzień Dziecka, czyli budowanie rakiety w towarzystwie astronauty rezerwowego ESA Sławosza Uznańskiego i astronomki Mileny Ratajczak. Wieczorem na mieszkańców czeka niezwykły spacer po wystawie „Direction Earth/Space” prezentującej zdjęcia satelitarne Ziemi. Są one nie tylko piękne, ale także mają wymiar praktyczny - mogą na przykład pomóc w tropieniu współczesnych piratów oraz ratowaniu ludzi dotkniętych powodziami lub pożarami. Wystawę zobaczyć będzie można nie tylko w najpopularniejszych miejscach miasta, ale także w rozszerzonej rzeczywistości (AR) – przez smartfony.
– Razem z Europejska Stolicą Młodzieży możemy odkrywać nowe obszary działań i zademonstrować rolę nowoczesnych technologii dla przyszłości naszej planety, jednocześnie stawiając czoła globalnym wyzwaniom: od zmian klimatycznych po eksplorację międzyplanetarną. Dzięki nowym pomysłom, kreatywności i determinacji prezentowanej przez generację młodych ludzi, możemy wpływać na to, co będzie się działo w nadchodzących latach – w Europie, na świecie, a nawet w przestrzeni kosmicznej – mówi Anna Burzykowska, koordynatorka inicjatywy ESA Direction Earth/Space z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Otwarcie Direction Earth/Space w Lublinie to początek wieloletniego partnerstwa między ESA i Europejskim Forum Młodzieży, przyznającym tytuły Europejskich Stolic Młodzieży. Kolejne dwie edycje projektu już teraz zostały zapowiedziane na obchody ESM w Gandawie (2024) i Lwowie (2025). Nawiązując współpracę z Europejskimi Stolicami Młodzieży, Europejska Agencja Kosmiczna pokazuje młodym ludziom potencjał tkwiący w branży kosmicznej, a szczególnie w projektach realizowanych w Europie.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to jedna z największych agencji kosmicznych na świecie; jako organizacja międzyrządowa zrzesza 22 państwa członkowskie. Polska jest jej członkiem od 2012 roku. Więcej o działalności ESA na stronie discover.esa.int. Jednym z najważniejszych programów ESA jest realizowany w partnerstwie z Komisją Europejską Program Copernicus. Jest to największy na świecie program zajmujący się obserwacjami i monitorowaniem Ziemi.
Direction Earth/Space (DES) to jedna z największych w ostatnich latach inicjatyw Europejskiej Agencji Kosmicznej na styku kultury, sztuki, innowacji oraz przedsiębiorczości – skierowana do publiczności, która na co dzień nie jest związana z branżą kosmiczną. Za koncepcję Direction Earth/Space i jej wdrożenie odpowiada polskie studio Science Now. Współtworzyło m.in. wystawę stałą Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju i odpowiadało za stworzenie głównej atrakcji Pawilonu – instalacji „Polski Stół”. Science Now w ostatnich miesiącach zrealizowało również obszerny program rezydencyjny dla młodych twórców z Ukrainy przebywających w Polsce – SPLOT UA Residency. Pierwszym wspólnym projektem studia i ESA był krótkometrażowy film „Ambition” w reżyserii Tomka Bagińskiego, wyprodukowany przez Platige Image, przedstawiający misję Rosetta.
Szczegóły sobotnich wydarzeń znajdują się w załączonym programie.
Komentarze