Podczas 14. edycji wydarzenia na uczestników czeka m.in. spektakl site-specific pt. „BARK”, który opowiada o postępujących zmianach klimatycznych oraz warsztaty performatywne dla osób poruszających się w obszarze cyrku.
Oprócz sprawdzonych modułów programowych organizatorzy Festiwalu, co roku starają się eksperymentować i prezentować różne oblicza sceny cyrkowej. To, że cyrk wyszedł z namiotu cyrkowego, dla stałych bywalców Carnavalu Szrukmistrzów jest oczywiste. Jednak po raz pierwszy uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie poza ścisłym centrum miasta – w lesie.
– Chcemy pokazać naszej publiczności uniwersalność sztuki cyrkowej, to, jak różny i ciekawy jest współczesny cyrk nie tylko w zakresie poruszanych treści i tematów, lecz również formy.
„BARK” to spektakl, który za pomocą fizycznej ekspresji mówi o zmianach klimatycznych. Do takich rozważań zaprosi widzów norweska grupa Acting for Climate, która zaprezentuje spektakl site-specific i poprowadzi warsztaty performatywne w nurcie aktywizmu ekologicznego. W nietypowej, leśnej przestrzeni artyści zaprezentują spektakl, który opowiada o ponownym łączeniu się z drugim człowiekiem i przyrodą, zmianach klimatycznych i możliwości zmian społecznych – przekonuje Iwona Kornet, dyrektorka Festiwalu.
Ten spektakl to zmysłowe doświadczenie, które może zmienić postrzeganie ludzkiej natury jako istotnego elementu biosfery. Przed widzami połączenie fizycznej ekspresji, akrobatyki grupowej, tańca wertykalnego i teatru fizycznego ze współczesnymi krajobrazami dźwiękowymi i tekstami poetyckimi. Spektakularne i pobudzające do myślenia współczesne przedstawienie cyrkowe z udziałem przyrody, publiczności i pięciu wykonawców.
Jak ten mariaż natury i kultury będzie wyglądał, uczestnicy przekonają się już 29 i 30 lipca, biorąc udział w niecodziennym wydarzeniu, które rozpocznie zbiórka na Starym Mieście, wspólny dojazd na miejsce przedstawienia i spektakl w naturalnej scenografii pięknego Starego Gaju.
Acting for Climate „Bark”
Kiedy: 29.07.2023, godz. 13.00 i 30.07.2023, godz. 13.00
WAŻNE INFO! Dojazd na spektakl odbędzie się autobusem, zbiórka na placu Zamkowym o godzinie 12.00 – przejazd około 30–40 min. Spektakl o godz. 13.00. Czas trwania – ok. 70 min, następnie powrót na plac Zamkowy około 15.00–15.30.
Gdzie: Stary Gaj, Lublin
Koszt: 20 zł (w cenie dojazd na miejsce spektaklu). Bilety można zakupić poprzez aplikację Going.
Artyści zachęcają też do wzięcia udziału w inspirujących warsztatach performatywnych w nurcie aktywizmu ekologicznego. To idealna oferta dla osób, które poruszają się w obszarze cyrku, performansu lub tańca i chcą dowiedzieć się, jak twórczo działać w tym temacie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak zespół pracuje nad kwestiami związanymi z klimatem, poznać metody aktywizmu artystycznego oraz zagłębić się w twórcze poszukiwania. Podczas wspólnych badań artystycznych, dyskusji i zabaw, przekonają się, w jaki sposób wyobraźnia łączy się z cyrkową sztuką site-specific, tworząc potężny przekaz na temat aktywizmu ekologicznego.
Warsztaty z grupą Acting for Climate
Kiedy: 27–28 lipca 2023
Gdzie: Ogród Saski w Lublinie
Zapisy: za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie carnavallublin.eu, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
To oczywiście tylko część tegorocznej festiwalowej oferty. Już teraz na stronie Festiwalu można sprawdzić propozycje spektakli biletowanych. W programie znajdują się także spektakle uliczne, występy buskerów, warsztaty, a także liczne atrakcje dla widzów w każdym wieku. Wkrótce na stronie carnavallublin.eu pojawi się cały program Festiwalu.
Carnaval Sztukmistrzów
27–30 lipca 2023
Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny, wybrane spektakle biletowane
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie
Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, Radio Lublin, Radio Eska, Gazeta Wyborcza Lublin, Presto, e-teatr.pl, TerazTeatr.pl, Kultura Enter, Onet
Sponsorzy: PGE Obrót S.A., Tavex Sp. z o.o., Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o., Maki
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.
Tegoroczne edycja Carnavalu Sztukmistrzów jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Komentarze