O projekcie
Projekt “Motecznik lubelski - agrarne koło roku” to jeden z serii pomysłów w ramach konceptu a jego celem jest upowszechnienie wiedzy o tradycji motania i tworzeniu motanek w kontekście praktyk i obrzędów osadzonych w regionie, w tym przypadku: regionie lubelskim.
Drugi człon nazwy projektu odnosi do praktykowania motania w corocznych zwyczajach i obrzędach rolniczych społeczności, tzw. kultur typu ludowego, tradycyjnych. Projekt ma charakter edukacyjno-animacyjny.
Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o fenomenie motanki jako narzędziu transmisji kulturowej oraz zastosowania tej wiedzy w pielęgnowaniu tradycji regionu, szczególnie wśród młodych ludzi, aby kultura społeczności lokalnych była świadomie i z namysłem interpretowana i praktykowana. Proponowane formy i metody pracy mogą być kreatywnie i elastycznie adaptowane do specyfiki obrzędowej w każdym regionie.
Terminy warsztatów i zapisy
4 lipca, godz. 18:00 - bezpłatne warsztaty online.
Zapisy: https://webinary.motecznik.pl/
5 lipca, godz. 18:00 - bezpłatne warsztaty stacjonarne, Jabłonna, Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie im. Władysława Taczanowskiego, ul. Jabłonna-Majątek 17
Zapisy: https://webinary.motecznik.pl/warsztaty-jablonna
6 lipca, godz. 18:00 - bezpłatne warsztaty stacjonarne, Krasnystaw, Sala Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus, ul. Matysiaka 7
Zapisy: https://webinary.motecznik.pl/warsztaty-krasnystaw
Organizatorzy
Organizatorami projektu są:
Fundacja Bona Notitia,
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,
Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie im. Władysława Taczanowskiego,
Lokalna Grupa Działania Krasnystaw Plus.
Projekt pt. "Motecznik lubelski - agrarne koło roku". Lalki Motanki jako element lokalnego i regionalnego dziedzictwa kulturowego Polski Wschodniej jest realizowany w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2023 Narodowego Centrum Kultury.
Komentarze