Reklama

Lalki Motanki - warsztaty tworzenia lalek

W dniach 4-6 lipca odbędą się bezpłatne warsztaty tworzenia lalek-motanek. To charakterystyczne dla kultur słowiańskich rękodzieło ludowe, które pełniło rolę m.in. amuletu, zabawki, czy nawet przedmiotu rytualnego.
Lalki Motanki - warsztaty tworzenia lalek

O projekcie


 

Projekt “Motecznik lubelski - agrarne koło roku” to jeden z serii pomysłów w ramach konceptu a jego celem jest upowszechnienie wiedzy o tradycji motania i tworzeniu motanek w kontekście praktyk i obrzędów osadzonych w regionie, w tym przypadku: regionie lubelskim.


 

Drugi człon nazwy projektu odnosi do praktykowania motania w corocznych zwyczajach i obrzędach rolniczych społeczności, tzw. kultur typu ludowego, tradycyjnych. Projekt ma charakter edukacyjno-animacyjny.


 

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o fenomenie motanki jako narzędziu transmisji kulturowej oraz zastosowania tej wiedzy w pielęgnowaniu tradycji regionu, szczególnie wśród młodych ludzi, aby kultura społeczności lokalnych była świadomie i z namysłem interpretowana i praktykowana. Proponowane formy i metody pracy mogą być kreatywnie i elastycznie adaptowane do specyfiki obrzędowej w każdym regionie.


 

Terminy warsztatów i zapisy


 

4 lipca, godz. 18:00 - bezpłatne warsztaty online.

Zapisy: https://webinary.motecznik.pl/


 

5 lipca, godz. 18:00 - bezpłatne warsztaty stacjonarne, Jabłonna, Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie im. Władysława Taczanowskiego, ul. Jabłonna-Majątek 17

Zapisy: https://webinary.motecznik.pl/warsztaty-jablonna


 

6 lipca, godz. 18:00 - bezpłatne warsztaty stacjonarne, Krasnystaw, Sala Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus, ul. Matysiaka 7

Zapisy: https://webinary.motecznik.pl/warsztaty-krasnystaw


 

Organizatorzy


 

Organizatorami projektu są:


 

Fundacja Bona Notitia,

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,

Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie im. Władysława Taczanowskiego,

Lokalna Grupa Działania Krasnystaw Plus.


Projekt pt. "Motecznik lubelski - agrarne koło roku". Lalki Motanki jako element lokalnego i regionalnego dziedzictwa kulturowego Polski Wschodniej jest realizowany w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2023 Narodowego Centrum Kultury.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama