Reklama

Co warto zobaczyć w CSK w tym tygodniu?

Zapraszamy do CSK, zobacz co warto obejrzeć w tym tygodniu.
  • Źródło: CSK Lublin
Co warto zobaczyć w CSK w tym tygodniu?

Wernisaż: 20.07.2023 r. (czwartek) o godz. 18:00, klatka B poziom +2.

Finalizacja procesu twórczego pracy typu Site-Specific autorstwa Roberta Kuśmirowskiego prezentowanej na poziomie +2, będącej częścią wystawy, której tematem jest zawiła historia teatru w budowie – „w stronę spotkania kultur. Od teatru dramatycznego do centrum spotkania kultur” wyeksponowana na poziomie +3.

„Co by się stało gdyby do realizacji przystąpiono z projektem przegranym, projektem „nr 2”, z przeprowadzonego konkursu? Jak by przebiegały procedury i losy powstawania innego budynku w tym samym miejscu? Jaką funkcję ostatecznie pełniłby taki budynek i jakie wydarzenia gościłyby w murach, może szybciej oddanego budynku? Te wszystkie pytania są dla mnie wyzwaniem, ale przede wszystkim ogromną detektywistyczną przygodą, by dotrzeć do wszystkich dokumentów, świadków tamtych wydarzeń i pomysłów zaproponowanych, jednak odrzuconych w trybie postępowania konkursu.” - Robert Kuśmirowski.

Praca powstała w ramach wystawy stałej pt. „W Stronę Spotkania Kultur. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur, Wystawa Poświęcona Historii Budowy” stanowiącej jedno z działań projektu pt. „Norwegia i Polska - Odnajdywanie w Czasie i 

Przestrzeni. Interdyscyplinarne Przedsięwzięcie Teatrów Stella Polaris i Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice (z Partnerami), w sferze: teatru i filmu; muzyki i tańca; sztuk wizualnych i refleksji akademickiej” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 w ramach programu „Kultura” Działanie 2.

Ekspozycja bezpłatna, czynna w godzinach otwarcia instytucji 08:00-21:00 w przestrzeni otwarte

6. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PLAKATU LUBLIN 
Wystawa: do 8 PAŹ 2023 
FOYER SALI OPEROWEJ / ALEJA KULTUR 0, +1, CICHE KĄTY +1

Najlepsze plakaty artystów, projektantów i studentów uczelni artystycznych z całego świata będzie można podziwiać w Centrum Spotkania Kultur w trakcie 6. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu Lublin. W tym roku zobaczymy ponad 300 prac wyselekcjonowanych przez międzynarodowe jury z kilku tysięcy nadesłanych zgłoszeń. Główna część wystawy, podobnie jak w poprzedniej edycji, prezentowana będzie w Foyer Sali Operowej. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 10 lat, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ze strony twórców i odwiedzających. 

- wstęp wolny

 

TADEUSZ ROLKE. FOTOGRAFIA 
Wystawa: do 10 WRZ 2023
Galeria Wystaw Czasowych +1 

"Nie lubię fotografii, której nie zrobiłem" mawia Tadeusz Rolke o utraconych momentach wartych utrwalenia. Bogate archiwum fotograficzne artysty to materiał na niezliczoną liczbę wystaw, a każda z nich to odrębna opowieść. W tym wszechstronnym dorobku odnajdujemy zarówno fotografię reportażową, jak i kreacyjną: artystyczną, mody, reklamową czy portretową. Tadeusz Rolke powraca do Lublina, miasta swoich studiów na wydziale historii sztuki, z wystawą akcentującą jego pasję do sztuki. Uważny obserwator teraźniejszości, z łatwością odnalazł się wśród artystek i artystów towarzysząc im na co dzień w ich pracowniach i galeriach sztuki. Wystawa zaprezentuje fotografie powstałe od lat 50. XX w. do dziś, ponieważ Tadeusz Rolke nie ustaje w byciu twórcą i aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego. 

-bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

 

WYSTAWA EDUKACYJNA „ZMYSŁY I EMOCJE”
Wystawa: do 1 PAŹ 2023 
Poziom -1 / Tereny zielone wokół CSK

Otaczający nas świat eksplorujemy wykorzystując nasze zmysły: wzrok, dotyk, węch, słuch, smak. Wrażenia zmysłowe nabierają dla nas znaczenie dzięki towarzyszącym im emocjom. Indywidualna wrażliwość czuciowa sprawia, że każdy z nas inaczej może interpretować docierające bodźce. Wystawa „Zmysły i emocje” jest okazją doświadczenia złożoności zagadnienia zmysłowego odbioru rzeczywistości. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przygotował w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży unikalną ekspozycję wyrastającą z wiedzy naukowej i zaangażowania środowiska akademickiego. Stworzył atrakcyjną przestrzeń, gdzie zwiedzający wchodzą w interakcję z blisko 100 eksponatami. Eksponaty uwrażliwiają zwiedzających na bodźce wzrokowe, akustyczne, węchowe i czuciowe, wymagają zaangażowania indywidualnego lub grupowego, kształcą i bawią przez pryzmat postępu technologicznego i upływ czasu. Zwiedzający uczestniczą w wizualno-sensorycznej przygodzie towarzyszącej alternatywnej formie edukacji wyzwalającej kreatywność i innowacyjność. 

-wstęp wolny
 

W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. OD TEATRU DRAMATYCZNEGO DO CENTRUM SPOTKANIA KULTUR – WYSTAWA POŚWIĘCONA HISTORII BUDOWY”
 

Wystawa stała

Poziom +3

Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne. Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych. Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji. Wystawę przygotowano w 50. rocznicę podjęcia uchwały o budowie w Lublinie Teatru Dramatycznego oraz w 6. rocznicę oddania Centrum Spotkania Kultur do użytkowania. 

- wstęp wolny
 

WYSTAWA „STANISŁAW „KOGUCIUK. MALARZ URZEKAJĄCY PROSTOTĄ”

do 30 WRZ 2023
 

Galeria 0

Stanisław Koguciuk (1933 – 2021) – artysta, zwany Nikiforem z Pławanic, laureat wielu nagród i konkursów, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy ludowych Lubelszczyzny, namalował tysiące obrazów nawiązujących do tradycji kultury popularnej czy po prostu życia. Artysta tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, epizody obrzędowe i religijne oraz tzw. Humory

Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków.

-wstęp wolny

 

Galeria Saska
 

GALERIA SASKA | JULIA MIRNY 
 

DO 23 LIP 2023 | OGRODZENIE OGRODU SASKIEGO

 

Ilustratorka i graficzka. Urodzona w 1988 roku w Gdyni. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, na której przez ostatnie dwa lata prowadziła Pracownie Gościnną o kierunku Animacja na Wydziale Sztuki Mediów.. Jej ilustracje promowały ogólnopolską kampanię magazynu „Vogue” w naszym kraju. Zdobyła wiele nagród za ilustracje i oprawy graficzne (Polish Graphic Design Awards - nominacje i nagroda w kategorii ilustracja, pięć srebrnych mieczy w konkursie w KTR 2014, 2016 i 2021 w kat. „Ilustracja i Film” oraz główną nagrodę „Projekt Roku 2013 STGU” za ilustrację). Współtworzyła czołówki do dwóch polskich filmów Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu” i „Fuga”. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in.: 27. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie – 2021, wystawie polskiego plakatu w Kyoto - 2019 i Echirolles (Francja) - 2018, Wanted Design New York - 2015. 


 

KINO CSK
 

NOSTALGIA

21 LIP | PIĄTEK | 19:00
22 LIP | SOBOTA | 19:00
23 LIP | NIEDZIELA | 18:00
 

„Rione Sanità to dzielnica Neapolu, której nie znają nawet sami neapolitańczycy, oddalona od morza, dość niebezpieczna, przez lata właściwie opuszczona” – mówił w rozmowie z „Variety” reżyser „Nostalgii” Mario Martone. I to właśnie ta opanowana przez camorrę dzielnica Neapolu, należąca do najbiedniejszych, a zarazem najbardziej spektakularnych, jest główną bohaterką poruszającej opowieści o fatum i spotkaniu z cieniem – tym ukrytym w labiryncie miasta i tym czającym się w duszy.

Felice Lasco (magnetyczny Pierfrancesco Favino, gwiazda „Zdrajcy” Marca Bellocchia) powraca po 40 latach do rodzinnego miasta i starej matki. Wiedziony poczuciem winy i tęsknotą, nie zauważa, że dzielnica katakumb, cmentarzysk, nędznych suteren i splątanych uliczek wciąga go jak bagno. Sprzymierzony z walczącym z mafią lokalnym księdzem, niepogodzony z własną mroczną przeszłością mężczyzna szuka w Sanità swojego starego przyjaciela, zapominając o tym, że nostalgia bywa pułapką. Film, którym Mario Martone powrócił po 27 latach do canneńskiego konkursu, nawiązuje do jego „Natarczywej miłości” („L’amore molesto”, 1995), w której z neapolitańską przeszłością rozliczała się kobieta.

reż. Mario Martone / Włochy, Francja 2022 / 1 h 57 min 


 

Biuro Wojewódzkiego Ośrodka Kultury
 

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Powitanie Żurawi”. Piękno Poleskiego Parku Narodowego

ZGŁOSZENIA DO 31 LIP 2023

 

Tematem konkursu jest żuraw oraz obszar przez niego zamieszkały, szczególnie tereny w granicach Poleskiego Parku Narodowego. Konkurs trwa do 31 lipca 2023 r. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi we wrześniu podczas IV Lubelskich Spotkań z Przyrodą – „Pożegnania Żurawi” w Poleskim Parku Narodowym.

▪ bezpłatne

▪ zgłoszenia: [email protected]
 

Zapraszamy do CSK!



 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamaprosto i po polsku
Reklama