Reklama

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Pamiętajmy o podstawach bezpiecznej jazdy i edukacji!

25 lipca obchodzony jest w Polsce Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Letnie miesiące to najniebezpieczniejszy czas na polskich drogach. Jak wynika z danych policyjnych w ubiegłym roku ponad 30% wypadków miało miejsce w okresie czerwiec-sierpień, a przeszło 17% z nich spowodowali młodzi i niedoświadczeni kierowcy, w wieku 18-24 lata, będący pod wpływem alkoholu, dlatego wciąż potrzebne są działania edukacyjne – tak aby uświadomić kierowcom ryzyka na jakie narażają siebie i innych kierując po alkoholu. Taką właśnie wiedzę dostarcza program szkolenia „Autosobriety”.
Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Pamiętajmy o podstawach bezpiecznej jazdy i edukacji!

Statystyki nie kłamią

W ubiegłym roku w naszym kraju wydarzyło się niemal 2,3 tys. wypadków drogowych spowodowanych przez użytkowników dróg pod wpływem alkoholu, w których śmierć poniosło 268 osób1. Jak pokazują policyjne statystyki, do wypadków dochodziło najczęściej w okresie wakacyjnym – w weekendy, a wiele z nich powodowali młodzi i niedoświadczeni kierowcy, niejednokrotnie pod wpływem alkoholu. 


 

Za prowadzenie pojazdów po alkoholu grożą w Polsce surowe kary, które często jednak nie odstraszają kierowców aut. Bagatelizują je także rowerzyści, motocykliści czy użytkownicy tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO). Dlatego potrzebne są intensywne działania edukacyjne – po to, żeby uświadomić młodym kierowcom ryzyka na jakie narażają siebie i innych, siadając po alkoholu za kierownicą auta, motocykla, roweru czy elektrycznej hulajnogi oraz jakie mogą być konsekwencje takich zachowań.


 

Ruszaj na wakacje bez promili!

Taką porcję niezbędnej wiedzy dostarcza kierowcom „Autosobriety” – program szkoleniowy online, mający na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, poprzez obalenie najpopularniejszych mitów dotyczących spożywania alkoholu i przypomnienie zasad bezpiecznej jazdy. Powstał z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research), a Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym jest wdrażany. Szkolenie kierowane jest przede wszystkim do przyszłych kierowców – kursantów ośrodków szkolenia kierowców, ale dostępny jest też dla osób już posiadających prawo jazdy. 


 

Program „Autosobriety” jest bezpłatny. Szkolenie obejmuje cztery moduły dostępne online - na stronie UNITAR lub bezpośrednio na platformie e-learningowej EdApp. Pierwszy moduł poświęcony jest statystykom dotyczącym bezpieczeństwa na drogach w Polsce. Drugi przedstawia definicję alkoholu, jego wpływ na organizm i zdolność prowadzenia pojazdów oraz mity na temat metod szybkiego pozbycia się alkoholu z organizmu. Trzeci moduł dotyczy przepisów prawnych odnoszących się do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Ostatni moduł opowiada o zasadach bezpiecznej jazdy. Dodatkowo kursanci mogą korzystać z materiału video 360 – na platformie YouTube obejrzeć można film odwzorowujący punkt widzenia kierowcy będącego pod wpływem alkoholu i pokazujący konsekwencje prowadzenia pojazdu po alkoholu.


 

W Polsce koordynacją wdrażania projektu zajmuje się ośrodek CIFAL Płock - jeden z 30 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR.


 

Nieodpowiedzialne zachowania mogą skończyć się nie tylko odebraniem prawa jazdy czy wysokimi grzywnami, ale przede wszystkim utratą zdrowia, a nawet życia. Mimo wprowadzania coraz surowszych kar każdego roku kontroli trzeźwości nie przechodzą dziesiątki tysięcy kierowców. Najwięcej takich przypadków rejestrowanych jest w weekendy, w okresie czerwiec-sierpień. Edukowanie i przypominanie, jak tragiczne mogą być skutki jazdy po alkoholu jest więc kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego wprowadzamy program szkolenia „Autosobriety – ruszaj bez promili” adresowany głównie do młodych kierowców. Chcemy też, by program „Autosobriety” uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców w całej Polsce – tłumaczy Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce.


 

Partnerzy Programu

Partnerem programu jest Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które od lat edukuje w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i jego wpływu na organizm.


 

Nasze stowarzyszenie od lat angażuje się w akcje społeczne i edukacyjne dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Wiedza wśród kierowców jest nadal niewystarczająca. Szkodliwe mity o tym, jak można szybko pozbyć się alkoholu z organizmu, skłaniają niestety do podejmowania nieodpowiedzialnych decyzji, co prowadzi do wypadków, których można uniknąć. Wierzę, że „Autosobriety” może wiele w tym zakresie zmienić, i że z programu skorzysta jak najwięcej kierowców – mówi Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.


 

Program został ponadto objęty patronatem przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce oraz Instytut Transportu Samochodowego, zajmujący się m.in. kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w transporcie i ruchu drogowym.


 

***


 

CIFAL Płock – jedyny w Polsce, działający od 2004 roku ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR, propagujący wdrażanie rozwiązań mających na celu realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, zgodnie z wytycznymi „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Pomaga budować kompetencje z zakresu zrównoważonego zarządzania transportem i przestrzenią miejską, SMART CITY, partnerstwa publiczno-prywatnego i rozwoju ekonomicznego. Odbiorcami szkoleń są urzędnicy szczebla centralnego, regionalnego i lokalnego Polski i krajów sąsiadujących, a także przedstawiciele sektora prywatnego oraz organizacji międzynarodowych. Płocki CIFAL koncentruje się również na popularyzacji przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży, wspierając ich ma drodze do własnego biznesu.

http://cifal.pl/ 
 

Stowarzyszenie Polska Wódka (Polish Vodka Association) – jednym z filarów działalności organizacji jest promowanie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Programy edukacyjne i kampanie społeczne prowadzone przez Stowarzyszenie, skierowane są nie tylko do potencjalnych konsumentów alkoholu, w tym w szczególności ludzi młodych, ale także do organizacji, które mają wpływ na kształtowanie postaw społecznych oraz do producentów, hurtowników i sprzedawców. Stowarzyszenie przeprowadziło 15 edycji kampanii „Pływam bez promili”.

https://pva.org.pl/ 

 

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego – działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Od momentu powstania w 2000 roku do 2006 roku było afiliowane przy Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Ministerstwie Transportu. W maju 2007 zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i od tej pory jest niezależną instytucją skupiającą przedstawicieli trzech sektorów życia publicznego: biznesu, rządu i organizacji pozarządowych.

https://www.pbd.org.pl/ 


 

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS rozpoczął swoją działalność w 1952 roku na mocy Zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego. Przy ITS działa Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wspierające władze centralne i lokalne w procesie zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego. Bazą systemu informatycznego POBR jest portal www.obserwatoriumbrd.pl, który zapewnia narzędzia do analiz danych o wypadkach drogowych. W sferze aktywności badawczej Instytutu pozostają m.in. osoby z dysfunkcjami narządów ruchu. W wyniku realizowanych przez ITS prac w 2015 roku otwarto Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych przy ITS – pierwszą w Polsce instytucję zapewniającą kompleksowy system wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych ruchowo.

https://www.its.waw.pl/
 

1 Źródło: Raport Komendy Głównej Policji – Biura Ruchu Drogowego „Wypadki Drogowe w Polsce w 2022 roku”.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama