Celem konkursu jest poznanie i udokumentowanie regionalnych produktów żywnościowych – osadzonych głęboko w lokalnej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami, według tych samych receptur – a także dań i potraw regionalnych przyrządzanych według tradycyjnych receptur, z wykorzystaniem lokalnych, tradycyjnych surowców.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:
konkurs na najlepszy regionalny produkt żywnościowy;
konkurs na najlepszą potrawę regionalną.
W każdej kategorii przyznawane są odrębne nagrody fundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Ponadto wręczane zostaną dodatkowe nagrody specjalne za najbardziej oryginalny produkt przedstawiony w konkursie oraz za najsmaczniejszy produkt.
Dwuetapowy konkurs
W pierwszym etapie, czyli w czasie finałów regionalnych, wyłonieni zostaną laureaci w czterech kategoriach: produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, napojów i produktów mieszanych oraz najlepsze danie i potrawa regionalna i tradycyjna.
Drugi etap konkursu to wybór dokonany przez Krajową Kapitułę Konkursu – spośród produktów nominowanych w regionach – najlepszych produktów oraz potraw i dań do prestiżowej nagrody „PERŁA 2023”. Wielki finał odbywa się na Targach Smaki Regionów w Poznaniu. Połączony jest z prezentacją laureatów i regionów w Pawilonie Produktu Regionalnego.
W trakcie finału zostanie także wręczona honorowa nagroda „Klucz do Polskiej Spiżarni” przyznawana osobom najbardziej zasłużonym dla promocji i rozwoju rynku polskich produktów regionalnych.
Do konkursu zgłosiło się około 50 wystawców z blisko 80 produktami.
Czego będzie można spróbować
Na stoiskach prezentowane będą różnorodne produkty regionalne, z których tylko część zgłoszono do konkursu (te będą oceniane przez komisję konkursową). Wśród zgłoszonych produktów spożywczych znajdziemy: wędliny (m.in. „golonka pieczona z Dworu Kossaków” czy rolada wieprzowa po wiejsku w skórze), miody (np. miód gryczany czy spadziowy), sery dojrzewające, octy owocowe, kiszone ogórki, rozmaite soki i syropy (np. syrop z płatków dzikiej róży, kwiatu czarnego bzu, mięty lub pokrzywy), nalewki, destylaty i wina (m.in. nalewka z kawy czy wino z lokalnej winnicy). Będzie można także spróbować piwa kraftowego pochodzącego z lokalnego browaru. Na łasuchów czekają słodkie przekąski, np. piernik podlaski dojrzewający, całuski pszczelowolskie, szczodraki czy tradycyjna chałka z rodzynkami. Ciekawostką zapewne będą serowe kluseczki podwędzane, konfitura z owoców kaliny, lędźwian z Zabłocia i Bałabuchy siemierskie.
Organizatorzy zapraszają także do degustacji kulinarnych i zakupu produktów tradycyjnych. Przewidziano występy zespołów ludowych na żywo.
Ogólnopolski Konkurs odbywa się pod Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałków Województw. Organizatorem centralnym Konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw RP. Partnerami merytorycznymi i organizacyjnymi finałów konkursu w regionach są urzędy marszałkowskie oraz Oddziały Izby.
Komentarze