– Dożynki to najpiękniejsze święto polskiej wsi. W ten sposób przekazujemy młodemu pokoleniu dumę z własnych korzeni i szacunek do ziemi ojczystej. Świętujmy razem zakończenie żniw – zaprasza mieszkańców Lubelszczyzny do udziału w wydarzeniu Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 od korowodu wieńcowego i powitania delegacji powiatów z całego województwa. W samo południe zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna za tegoroczne zbiory oraz w intencji rolników i mieszkańców regionu.
O godz. 13:15 zaplanowano obrzęd dożynkowy połączony z dzieleniem chleba, a po nim okolicznościowe przemówienia. Wyróżniający się rolnicy, producenci i przetwórcy rolni oraz osoby działające na rzecz rozwoju gospodarki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich otrzymają odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Zgodnie ze słowami śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że tylko połączenie nowoczesności z tradycją może dać nam lepszy rozwój, na wojewódzkim święcie plonów nie zabraknie naszych ludowych tradycji, które kultywują koła gospodyń wiejskich. Komisja konkursowa oceni i nagrodzi najpiękniejsze dożynkowe wieńce, a na scenie wystąpią zespoły ludowe. Będzie też, oczywiście, kiermasz tradycyjnych wyrobów – rękodzieła i kulinariów.
Bardzo atrakcyjnie zapowiada się blok zabaw i aktywnych zajęć dla dzieci. W „strefie malucha” znajdą się bezpieczne domki z pluszakami i baseniki z piłeczkami. Dzieci z pewnością skorzystają z zabawy na wielkich dmuchanych zamkach ze zjeżdżalniami oraz animowanych zabaw integracyjnych m.in. z chustą, liną limbo, szczudłami, w tunelu czy na torze przeszkód. Będą także mogły układać przestrzenne konstrukcje z dużych klocków i modelować balony w fantazyjne kształty oraz puszczać wielkie bańki mydlane. Z innych atrakcji dla najmłodszych warto wymienić jeszcze bardzo popularne na festynach „zabiegi upiększające”, m.in. malowanie twarzy, wykonywanie tatuaży i kolorowych warkoczyków. Małych amatorów motoryzacji na pewno zainteresuje symulator jazdy.
Z pewnością dużą atrakcją dla dożynkowych gości będą występy muzycznych gwiazd. O godz. 17:00 na scenie pojawi się „król disco polo” Zenek Martyniuk z zespołem Akcent. O 18:00 zagra kolejny zespół z pogranicza disco polo i dance – zespół Bayera. Natomiast o 19:00 zespół Turnioki zaczaruje publiczność modnymi rytmami folkowo-rockowymi, a koncertowy maraton zakończy jeden z najlepszych polskich rockowych głosów – Piotr Cugowski. Występ lubelskiego wokalisty z zespołem zaplanowano na godz. 20:00.
Organizatorzy zadbali o zapewnienie specjalnych bezpłatnych przejazdów z Lublina do Radawca (i z powrotem) pojazdami Zarządu Transportu Miejskiego. Autobusy będą wyjeżdżały z Lublina z przystanku przy Al. Sikorskiego/Popiełuszki 02 o godz. 10:30, 11:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 18:30 i 19:30, zatrzymując się na przystankach:
Al. Kraśnicka/Wojciechowska 03
Al. Kraśnicka/Poczekajka 01
Al. Kraśnicka/Szpital Wojewódzki 01
Al. Kraśnicka/Rzemieślnicza 01
Al. Kraśnicka/Węglin 01
Al. Kraśnicka /Węglinek 01
Al. Kraśnicka/Konopnica – kościół 01
Marynin – skrzyżowanie 747/45
skrzyżowanie na Rudki 747/43
Radawiec Duży/Rudki – lotnisko
Z Radawca autobusy będą odjeżdżały z przystanku Radawiec-Rudki przy lotnisku o godz. 14:00, 15:00, 16:00, 18:00, 20:00, 21:00, 23:00, zatrzymując się na przystankach:
skrzyżowanie na Rudki 747/44
Marynin – skrzyżowanie 747/46
Al. Kraśnicka/Konopnica – kościół 02
Al. Kraśnicka/Węglinek 02
Al. Kraśnicka/Węglin 02
Al. Kraśnicka/Rzemieślnicza 02
Al. Kraśnicka/Szpital Wojewódzki 02
Al. Kraśnicka/Poczekajka 02
Al. Kraśnicka/Wojciechowska 02
Al. Kraśnicka/Nałęczowska 02
Al. Sikorskiego/Rondo Krwiodawców 01
Al. Sikorskiego/Popiełuszki 01
Organizatorami Dożynek Wojewódzkich 2023 są: Województwo Lubelskie, Powiat Lubelski i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Komentarze