– Nietoperze odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku, są naturalną bronią w walce z komarami i innymi szkodliwymi owadami. Angażując się w międzynarodową inicjatywę chcemy zachęcić mieszkańców i mieszkanki Lublina do włączenia się w ochronę tych pożytecznych ssaków – mówi Katarzyna Antoń, Zastępczyni Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Międzynarodowa Noc Nietoperzy to coroczne święto organizowane od 1997 roku w ostatni pełny weekend sierpnia. W tym roku przypada na noc z 26 na 27 sierpnia. W związku z wydarzeniem Miasto przygotowało do rozdysponowania 100 schronów dla tych niewielkich zwierząt. Zainteresowane osoby mogą zgłaszać chęć otrzymania schronień na adres e-mail: [email protected]. O ich przyznaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Nietoperze są jedynymi ssakami potrafiącymi latać. Na świecie żyje około 1400 gatunków tych zwierząt, z czego 27 występuje w Polsce, m.in.: Gacek, Mopek, Mroczek, Karlik, Podkowiec, Borowiec, Borowiaczek, Podkasaniec, Przymroczek, Nocek. Wszystkie żyjące w naszym kraju gatunki są owadożerne, najmniejsze z nich ważą 5 gramów, zaś największe nawet 30. Nietoperze są naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z komarami, jeden osobnik potrafi zjeść nawet 3 tys. tych owadów dziennie. Ssaki te można najczęściej spotkać w jaskiniach, schronach, piwnicach lub strychach domów, a czasem również w szczelinach budynków. Zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia, poruszając się dzięki echolokacji. Robią to za pomocą wysokich dźwięków, które odbijają się od wszelkich przeszkód i wracają do uszu ssaka. W ten sposób tworzą mapę otoczenia. Sygnały poszczególnych nietoperzy różnią się częstotliwością, dzięki czemu osobniki polujące w stadach rozróżniają się. Zimą, kiedy pożywienie jest trudno dostępne, nietoperze hibernują, zapadając w długi sen. Budzą się do życia w drugiej połowie marca.
Mieszkańcy i mieszkanki Lublina mogą dowiedzieć się więcej o nietoperzach żyjących w naszym mieście podczas spaceru ścieżką przyrodniczą „Nietoperze doliny Bystrzycy”. Jest ona zlokalizowana przy istniejącej ścieżce rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy. Jej początek znajduje się w Parku Ludowym, zaś koniec nad Zalewem Zemborzyckim. Na tablicach informacyjno-edukacyjnych zamontowanych w przebiegu ścieżki znalazły się informacje prezentujące sylwetki tych drobnych, licznie występujących na terenie naszego miasta ssaków. Mieszkańcy dowiedzą się z nich m.in. o biologii nietoperzy, występujących w mieście gatunkach, zagrożeniach na jakie są narażone oraz potrzebie ich ochrony.
Komentarze