Dom ekologiczny - jak właściwie go zdefiniować?
Znajdziemy różne definicje domu eko - jedne bardziej, a inne mniej okrojone - trzeba jednak wiedzieć, że dom eko to nie tylko budynek wykonany z materiałów przyjaznych środowisku i korzystający z odnawialnych źródeł energii - prawdziwy dom ekologiczny posiada również wiele innych cech, które skupiają się już nie tylko na samym domu, ale również na przykład na jego otoczeniu.
Najbardziej trafna definicja omawia więc dom eko jako nieruchomość przyjazną środowisku, ale w co najmniej kilku aspektach, w tym przede wszystkim już sam projekt taki właśnie jest, a także materiały, z jakiego dom zostanie wykonany. Ponadto przyjazna środowisku jest przestrzeń przydomowa - zarówno ta najbliższa, jak i dalsza. Tego typu dom musi być również w sposób ekologiczny użytkowany. Z pewnością można więc stwierdzić, że być może wiele domów będzie w pewnym stopniu przyjaznych środowisku, ale niekoniecznie w pełni ekologicznych.
Dom eko - jakie powinien posiadać cechy?
Już sam projekt domu powinien być ekologiczny, czyli między innymi uwzględniać uwarunkowania lokalne, co pozwala zminimalizować wpływ budowy na środowisko naturalne. Ponadto dom eko również pod względem wizualnym powinien wpisywać się w najbliższe otoczenie.
Dom ekologiczny jest także w pewnym stopniu energooszczędnym, więc powinien być tak zaprojektowany, aby umożliwiał korzystanie z odnawialnych źródeł energii, a zastosowane do jego budowy materiały mają za zadanie zmniejszyć wydatki eksploatacyjne budynku od 50 do nawet 80% procent.
Dom ekologiczny powstaje z materiałów ekologicznych, czyli w tym przypadku takich, które są lokalnie dostępne oraz odnawialne, a także sama technika budowania nieruchomości powstaje metodami ekologicznymi. Ponadto czas powstania domów ekologicznych, na przykład takich jak segmenty Warszawa, jest możliwie jak najkrótszy.
Istotna jest również najbliższa oraz dalsza przestrzeń przydomowa. Chodzi tutaj między innymi o to, aby najbliższe zagospodarowanie przestrzeni nie ingerowało w środowisko naturalne, a okolica umożliwiała na przykład wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu. Stąd właśnie osoby poszukujące domów ekologicznych zwracają uwagę na takie aspekty, jak czystość powietrza, obecność lasów lub innych terenów zielonych i rekreacyjnych, a także ścieżek rowerowych, które pozwalają choćby na częściową rezygnację z przemieszczania się prywatnym samochodem. Dom ekologiczny ma umożliwić nam korzystanie z tego wszystkiego, co daje natura, a my oczywiście korzystamy z tego rozsądnie w sposób przyjazny środowisku naturalnemu.
Obowiązkowe wyposażenie domu ekologicznego
Oprócz odpowiedniego projektu, materiałów i metod budowy oraz bliższego i dalszego otoczenia istotne są także elementy samego wyposażenia - w domach ekologicznych nie może zabraknąć pewnych nowoczesnych pod względem ekologicznym technologii i urządzeń, które przynoszą korzyści również domownikom.
Do obowiązkowych elementów wyposażenia domu ekologicznego należy więc zaliczyć przede wszystkim rodzaj zastosowanego ogrzewania. Warto przede wszystkim rozważyć takie źródła energii jak słońce, czyli panele fotowoltaiczne, a także pompę ciepła. Inne dopuszczalne rozwiązania to na przykład kondensacyjny piec gazowy i kolektory słoneczne, a także kotły na inne surowce odnawialne, np. drewno, biomasę, pellet czy ekogroszek. W domu ekologicznym warto także zastosować rekuperatory, które umożliwią odzysk ciepła z powietrza.
W najbliższym otoczeniu domu ekologicznego warto także wprowadzić rozwiązania, które umożliwią zbieranie deszczówki, a w kwestii kanalizacji najlepszym wyborem będą szamba ekologiczne, czyli przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Dom ekologiczny umożliwia naturalną segregację śmieci, więc powinien być również wyposażony w kompostownik na bioodpady. Oczywiście najlepiej ponownie kompost wykorzystać na przykład do uprawiania ogródka czy roślin na balkonie lub tarasie, co jest możliwe w przypadku takiego rozwiązania jak segmenty Warszawa. Bywa, że niektóre domy eko posiadają nawet studnię głębinową.
Dlaczego warto zainwestować w dom ekologiczny?
Jest to nasz realny i pozytywny wkład w ochronę przyrody. Dom eko to wyjątkowa oaza - całkowicie bezpieczna i przynosząca korzyści naszemu zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu. Ekologiczne domy zazwyczaj są także niemal całkowicie samowystarczalne, a im dłużej użytkowane, tym bardziej zyskowne. Minimalistyczne wizualnie, idealnie wpisują się w najnowsze trendy w architekturze.
Więcej informacji na temat domów ekologicznych można znaleźć na stronie https://alberoinvest.pl/mieszkania-domy-wawer/
Komentarze