W konferencji wezmą udział samorządowcy, przedstawiciele biznesu i nauki oraz spółek Skarbu Państwa. Wśród gości m.in. Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W czasie spotkania w LCK Marszałek Jarosław Stawiarski przybliży najważniejsze założenia Strategii Energetycznej Województwa Lubelskiego
– Transformacja energetyczna jest bardzo ważnym elementem polityki rozwoju naszego regionu, którą określa przyjęta w 2021 roku Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego. To właśnie w tym dokumencie zdefiniowane zostały działania służące przybliżaniu województwa do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dlatego wspieramy rozwiązania na rzecz zwiększania efektywności energetycznej budynków i infrastruktury publicznej, wykorzystując przy tym energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych– mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości jednym z kluczowych paliw transformacji energetycznej będzie wodór. Dlatego jeden z paneli konferencji „Energia dla Lubelskiego. Czas na OZE i transport zeroemisyjny” poświęcony będzie dyskusji nad gospodarką wodorową, znaczeniu w osiągnięciu neutralności klimatycznej oraz szansom dla naszego regionu związanym z inicjatywami wodorowymi rozpoczętymi w Polsce i Unii Europejskiej. Tym bardziej, że Lubelszczyzna mocno stawia na rozwój tego paliwa. W Świdniku powstaje największa w Europie fabryka pojazdów wodorowych, największe firmy regionu zawiązały porozumienie o utworzeniu Lubelskiego Klastra Wodorowego, a naukowcy z lubelskich uczelni prowadzą zaawansowane badania nad magazynowaniem wodoru.
– Transformacja energetyczna w zakresie większego wykorzystania OZE jest nieuniknioną przyszłością, a w wielu aspektach już to się dzieje. Wojna w Ukrainie spowodowała że zmiana ta musi się dokonać, moim zdaniem, w formule rewolucji. Technologicznie jesteśmy do tego gotowi. Większy problem widzę w społeczeństwie, które potrzebuje szerokiej edukacji. I tutaj podkreślam bardzo dużą rolę szkolnictwa zarówno na poziomie szkół średnich, ale także uczelni wyższych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, nasza uczelnia wprowadza komponent wiedzy dotyczący zrównoważonego rozwoju w gospodarce, efektywności energetycznej przedsiębiorstw, zielonej energii jak i wykorzystania sztucznej inteligencji w transporcie – mówi dr Sylwester Bogacki, prof. Akademii WSEI, Dziekan Wydziału Administracji
i Nauk Społecznych Lubelska Akademia WSEI.
W trakcie konferencji organizatorzy chcą przedstawić m.in. doświadczenia klastrów energetycznych.
Województwo Lubelskie jest dobrze przygotowane do realizacji takich inicjatyw. W naszym regionie funkcjonują 3 spółdzielnie energetyczne i 12 klastrów, w tym kilka posiadających status certyfikowanych klastrów energii. Są to ulokowany w gminie Wisznice Klaster Energia Dolina Zielawy, oraz unikatowy w skali kraju Tomaszowski Klaster Energii, który oprócz przedsiębiorstw i instytucji naukowo-badawczych zrzesza wszystkie gminy z powiatu tomaszowskiego. Certyfikat posiada także Klaster Energii Południowe Podlasie BIO-POWER oraz Włodawski Klaster Zrównoważonej Energetyki i Odnawialnych Źródeł Energii. Bardzo prężenie działa również Kraśnicki Klaster Energii, funkcjonujący na terenie Kraśnika, Urzędowa i Dzierzkowic.
Kolejny z paneli dyskusyjnych, którego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny, poświęcony będzie zielonemu transportowi zeroemisyjnemu oraz innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, organizacyjnym i logistycznym dotyczącym ładowania pojazdów elektrycznych.
– W czasie naszego spotkania będziemy poszukiwali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób realizować ekologiczną transformację energetyczną? Czy czeka nas rewolucja czy jednak zrobimy to w sposób ewolucyjny. Bo to, że na naszych oczach odbywają się wielkie zmiany dotyczące energii, sposobów jej pozyskania i wykorzystania, potwierdzą wszyscy, zarówno prezesi wielkich firm energetycznych, jak
i zwykli użytkownicy w mieszkaniach – mówi red. Jolanta Kozak, prezes Towarzystwa Mediów Lokalnych, wydawcy magazynu gospodarczego Panorama Lubelska, które jest głównym organizatorem konferencji „Energia dla Lubelskiego”.
Konferencja realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Partnerem wydarzenia „Energia dla Lubelskiego. Czas na OZE i transport zeroemisyjny” jest Województwo Lubelskie. Zaś patronat honorowy objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Komentarze