Reklama

Obchody 84. rocznicy bombardowania Lublina

W najbliższą sobotę (9 września) mija 84. rocznica najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin, dokonanego przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe. Tego dnia odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia.
  • Źródło: lublin.eu
Obchody 84. rocznicy bombardowania Lublina

9 września 1939 roku w centrum miasta zginęli między innymi pracownicy Zarządu Miasta, w tym dzielny woźny Jan Gilas, a także wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz. W 84. rocznicę bombardowania Lublina, zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawiciele władz miasta i województwa wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.


 

Program wydarzeń:

  • godz. 10.00 – uroczyste spotkanie pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza, na placu jego imienia;
  • godz. 10.30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na Ratuszu;
  • godz. 10.50 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych, na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Bombardowanie 9 września 1939 r., największe i najbardziej niszczycielskie w historii Lublina, objęło głównie centrum miasta oraz koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej. W wyniku ataku zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub poważnie uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja. Pracowników Zarządu Miasta, poległych w bombardowaniu, upamiętnia tablica pamiątkowa na ścianie Ratusza, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali oni na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. Generała Władysława Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie) wraz z innymi Ofiarami września 1939 r. Tego dnia, około godz. 9.30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie, gdzie w wieku 36 lat zginął przebywający tam Józef Czechowicz – wybitny lubelski poeta, dziennikarz i radiowiec. Obecnie jest to plac Józefa Czechowicza.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama
Reklama