Zawody traktowane są jako cykl przygotowań pilotów Samolotowej Kadry Narodowej do 26. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym. Podczas zawodów zostały rozegrane 3 konkurencje nawigacyjne oraz 4 lądowania precyzyjne.
Rywalizacja polegała m.in. na oblocie ściśle wyznaczonej trasy, odnalezieniu wyłożonych w terenie znaków, oraz utrzymaniu stałej prędkości lotu. Kontrola czasu nad punktami dokonywana jest przez sędziów z dokładnością do 2-ch sekund.
Kolejną konkurencją były lądowania precyzyjne. Piloci mieli do wykonania cztery różne rodzaje lądowań: tzw. normalne, bez mocy silnika, bez mocy silnika i bez klap oraz znad przeszkody. Lądowania wykonywane były na pasie startowym o szerokości 12 m i długości 70 m. Warto dodać, że rozpiętość skrzydeł samolotu to ponad 9 m, a prędkość podejścia wynosi ok. 60 węzłów. To pokazuje, jaką precyzją i spokojem musieli wykazać się uczestnicy zawodów.
Pierwsze miejsce w kategorii Seniorów zajął Kamil Wieczorek (A. Krakowski), na drugim miejscu uplasował się Michał Wieczorek (A. Krakowski), natomiast trzecie miejsce wywalczył Michał Bartler (A. Stalowowolski).
W kategorii Juniorów zwyciężył Konrad Partyka (A. L/NS Fly), drugie miejsce zdobył Szymon Kut (A. Częstochowski), a trzecie reprezentant PANS w Chełmie Albert Małek.
Organizacja mistrzostw nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, które sukcesywnie angażuje się w działania związane z propagowaniem i rozwijaniem kultury lotniczej oraz wsparciu Marszałka Województwa Lubelskiego.
Patronami honorowymi wydarzenia byli:
Senator RP - prof. PANS dr hab. Józef Zając,
Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski
Prezydent Miasta Chełm - Jakub Banaszek,
Wójt Gminy Chełm - Wiesław Kociuba
Partner paliwowy: Warter Fuels
Komentarze