Anna Fic-Lazor, artystka i konserwatorka dzieł sztuki, zaprasza do obserwacji natury poprzez akwarelowe studia i szkice. Wiodącym tematem i głównym „modelem" prezentowanych prac jest samotna brzoza na miedzy, obserwowana codziennie w różnych porach roku. Artystka, pokazując ten sam kadr, stara się odwzorować wszystkie niuanse oświetlenia, porannej mgły czy mroźnego powietrza o świcie. Podobne zagadnienia ukazuje cykl szkiców z przypałacowego pomorskiego parku, powstałych w ciągu kilku dni, w momencie gdy wiosną przyroda zaczyna budzić się do życia. Na wystawie nie zabraknie również prac przedstawiających drzewa z parku w Kozłówce (Anna Fic-Lazor pracowała 36 lat w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce).
Wszystkie obrazy wykonane zostały w wymagającej technice akwareli, do której twórczyni wróciła po wielu latach. W pejzażowych studiach, mimo iż skupia się na wnikliwej i pełnej spokoju obserwacji natury: drzew, alei, łąk i nieużytków, nie zagłębia się w szczegóły botaniczne. Artystka preferuje raczej nastrojowe zapisy obserwowanego krajobrazu, operując zróżnicowanymi pociągnięciami pędzla i barwnymi plamami. I właśnie takie prace, wybrane przez samą Annę Fic-Lazor, swoją tematyką silnie związane z naturą i krajobrazem, będzie można podziwiać we wnętrzach Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS od 14 września do 31 października 2023 r. w godzinach otwarcia Dworku.
W dniu wernisażu w godz. 15.30-16.00 dla jego uczestników wstęp do Ogrodu Botanicznego UMCS będzie bezpłatny.
NNA FIC-LAZOR
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Ukończyła studia na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1988). Malarstwo – w pracowni Danuty Makowskiej i Rajmunda Ziemskiego, rysunek – w pracowni Stefana Damskiego i Mariana Nowińskiego. Od 1987 r. do 2023 r. zawodowo związana z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, od 2023 r. pełni funkcję wiceprezesa w Zarządzie Okręgu Lubelskiego. Odznaczona Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami", honorowym medalem im. Bohdana Marconiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zajmuje się konserwacją zabytków, szczególnie malarstwa i rzemiosła artystycznego, oraz projektowaniem graficznym publikacji książkowych i kalendarzy, a także grafiką i rysunkiem wydawniczym. Jest autorką scenografii kilkudziesięciu wystaw w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Uprawia olej, akwarelę, gwasz, pastel, fotografię. W twórczości artystycznej zajmuje się głównie studium krajobrazu, mającego silny związek z polską tradycją obrazowania natury, często zawartego w miniaturowych formach pejzażowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Komentarze