Policjanci często przyjeżdżają jako pierwsi na miejsce wypadku drogowego czy przestępstwa. Gdy stan dziecka, które w tym zdarzeniu uczestniczyło, nie będzie wymagał bezpośredniej interwencji lekarzy, funkcjonariusze będą mogli z pomocą małych pluszowych asystentów łatwiej nawiązać kontakt z dzieckiem.
- Pluszowa maskotka pomaga odciągnąć uwagę najmłodszych od dramatycznych okoliczności i koszmarnych widoków. W takich sytuacjach niezwykle ważny jest odpowiedni przedmiot, który budzi w dziecku pozytywne skojarzenia. Przyda się oczywiście także potem, podczas pobytu w szpitalu czy po powrocie do domu. I to nie tylko do przytulania. Misie na koszulkach mają bowiem umieszczony numer Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12 – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas przekazania w warszawskim komisariacie 5000 maskotek na ręce wiceszefa Policji.
Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Roman Kuster powiedział, że w swojej codziennej służbie policjanci podejmują wiele interwencji, w których uczestniczą najmłodsi. Dzieci są ofiarami zdarzeń drogowych, aktów przemocy, ale także świadkami sytuacji, które pozostawiają w ich psychice uraz i głęboką traumę. Pluszowy miś, którego policjant wręczy dziecku na miejscu interwencji, z pewnością pozwoli się dziecku wyciszyć i ułatwi rozmowę z nim w trudnych okolicznościach.
Przekazanie maskotek jest wynikiem podpisanego przez Rzecznika Praw Dziecka i Komendanta Głównego Policji porozumienia o współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Wcześniej Rzecznik przekazał też do komend Policji w całym kraju plakaty z Dziecięcym Telefonem Zaufania 800 12 12 12.
Problemy psychologiczne po przeżyciu traumatycznego wydarzenia mogą również pojawiać się z dużym opóźnieniem. Dlatego mali pomocnicy policjantów są ubrani w koszulkę, na której jest umieszczony numer darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Pod tym numerem dzieci i młodzież, a także ich rodzice czy opiekunowie mogą przez całą dobę, siedem dni w tygodniu uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Dyżurujący tam specjaliści posiadają najwyższe kwalifikacje, kierunkowe wyższe wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe.
Komentarze