Konferencja jubileuszowa i 30-lecie Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego (PTPO): Wyzwania psychoonkologii w hematoonkologii,onkologii, medycynie paliatywnej
Psychika odgrywa ważną rolę w leczeniu onkologicznym, dlatego coraz częściej podkreśla się, że psychoonkologia powinna być jego integralną częścią, a psychoonkolog – członkiem zespołu terapeutycznego opiekującym się chorym na nowotwór. – Psychoonkolog powinien towarzyszyć pacjentowi onkologicznemu już od diagnozy, a później także na każdym etapie leczenia, szczególnie w trudnych momentach. Przede wszystkim jednak konieczna jest ocena, w przypadku których pacjentów i ich rodzin niezbędne jest udzielenie profesjonalnego wsparcia – mówi prof. Marzena Samardakiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
Psychoonkologia jest młodą dziedziną – w 1984 roku zostało założone IPOS (The International Psycho-Oncology Society) – pierwsze na świecie towarzystwo naukowe zrzeszające specjalistów tej dziedziny. Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne (PTPO), założone w 1993 r. przez prof. Krystynę de Walden-Gałuszko, było jednym z pierwszych towarzystw psychoonkologicznych w Europie. 30 lat działania PTPO i Jubileuszowa 15. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna to czas podsumowań, ale też spojrzenia na wyzwania teraźniejszości i przyszłości.
Zaplanowane są sesje z udziałem wybitnych ekspertów m.in. na temat roli psychoonkologii w onkologii, hematoonkologii, opiece paliatywnej, sesja poświęcona opiece nad dziećmi i młodzieżą oraz ozdrowieńcami, którzy przeszli z opieki pediatrycznej do opieki nad dorosłymi. Będą też wykłady dotyczące nowoczesnych metod leczenia bólu, pielęgniarskiej opieki duchowej, panowania nad emocjami, a także seksualności chorych na nowotwory.
Ważną częścią konferencji są warsztaty m.in. dotyczące przekazywania pacjentowi trudnych informacji i poznawania jego perspektywy w procesie leczenia. Od sposobu przekazania diagnozy choroby onkologicznej w dużej mierze zależy to, jak pacjent będzie podchodził do swojej sytuacji, dlatego bardzo ważna jest edukacja personelu medycznego (lekarzy, pielęgniarek, radioterapeutów, fizjoterapeutów) z zakresu psychoonkologii. Psychoonkologia to zawód z przyszłością, o czym będzie można przekonać się podczas jubileuszowej konferencji Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
Autor: Katarzyna Pinkosz/Hematoonkologia.pl
Komentarze