Wydarzenie odbędzie się w ramach Nocy Inżyniera w piątek 15 września br. o godz. 20.00
w sali 302 w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (tzw. Rudy,
ul. Nadbystrzycka 36C). Wstęp wolny. Jego organizatorem jest Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej.
K-dron to jedenastościan o fascynującym kształcie. Jego podstawa to kwadrat, a główna ściana w kształcie rombu, jest nachylona do niej pod kątem 45 stopni. Widziany z góry K-dron prezentuje się jako kwadrat wpisany w inny kwadrat. Ma on zastosowanie w projektowaniu elewacji budynków, zabawek, gier, wyrobów jubilerskich czy nawet kołpaków samochodowych.
– Historia naszego bohatera to żywy przykład na to, jak kreatywne, genialne i odkrywcze potrafi być łączenie takich dziedzin, jak matematyka, sztuka, inżynieria, projektowanie i filozofia. Opowieść o K-dronie to wciągająca, naukowo-artystyczna saga o próbie nadania kształtu nieskończoności, rozwikłania łamigłówki połączenia symetrii z asymetrią, oraz znalezienia plastycznej i praktycznej formy dla wielu wymiarów i wielu perspektyw, zamkniętych w jednym kształcie – mówi dyrektor Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej dr Katarzyna Weinper.
Dr Janusz Kapusta (ur. 1951) to ceniony rysownik, malarz, scenograf. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Studiował również filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Współpracuje z takimi pismami, jak: „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „Graphis”, „Print”. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach najbardziej prestiżowej galerii na świecie w MoMA The Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Jest laureatem m.in. nagrody za najlepszy rysunek prasowy opublikowany na świecie, którą otrzymał w Sintrze (Portugalia), pierwszej nagrody na międzynarodowym biennale rysunku prasowego w Teheranie (Iran) czy Grand Prix na międzynarodowym konkursie w Ankarze. Od 1981 roku przez prawie 40 lat mieszkał
w Nowym Jorku. W 2020 roku wrócił na stałe do Polski.
Komentarze