MUZOTWORY 2023 mają inspirować do indywidualnej ekspresji w ramach form aktywności muzycznej, będą służyć wyzwalaniu emocji i aktywizowaniu uczuć. Za pośrednictwem odpowiednich narzędzi z zakresu edukacji muzycznej i muzykoterapii uczestnicy będą odbierać bodźce słuchowe, które wyzwolą w nich wrażenia emocjonalne i intelektualne.
Osią tematyczną warsztatów będą hasła-klucze stanowiące podstawę do interpretacji muzycznych: Dźwięki Emocji, Dźwięki Natury, Ruch i Rytm, Świat Instrumentów.
Podczas każdego z czterech warsztatów za pomocą innowacyjnych form aktywności prezentowane będą różne aspekty tematyki warsztatów. Podczas zajęć zostaną wykorzystane takie formy jak: mowa, śpiew, ruch z muzyką oraz gra na instrumentach. Istotnym elementem MUZOTWORÓW 2023 będzie rozwijanie umiejętności interpretacji i wyrażania spostrzeżeń związanych ze sztuką muzyczną przez uczestników.
Terapia muzyką to nie tylko słuchanie, ale też bezpośrednie tworzenie muzyki w kontekście zaproponowanej tematyki zajęć. Dzieci biorące udział w zajęciach będą aktywizowane poprzez śpiew, taniec oraz bezpośredni udział w komponowaniu i odtwarzaniu piosenek i utworów muzycznych. Ich twórczość będzie spontaniczna, będzie powstawać na skutek własnych interpretacji i odczuć.
Warsztaty mają charakter uniwersalny, dzięki czemu udział mogą wziąć w nich zarówno osoby niezwiązane jak i te żywo zainteresowane dziedziną sztuki jaką jest muzyka.
Czas trwania jednej grupy warsztatów to ok. 80 minut. Zajęcia będą odbywały się z podziałem na grupy. Maksymalna liczba uczestników pojedynczych grup warsztatów to 20-30 osób. Warsztaty będą odbywać się w sali widowiskowej Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie przy ul. Elsnera 5.
Do udziału w zajęciach organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością, a także dzieci i młodzież z Ukrainy przebywająca na terenie Lublina.
Nazwa warsztatów MUZOTWORY składa się z dwóch połączonych ze sobą pojęć: muzyki oraz tworzenia. Ma za zadanie akcentowanie twórczych walorów muzyki oraz obrazowanie synergii pomiędzy sztuką muzyczną i kreowanymi przez nią odczuciami zmysłowymi.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.
Komentarze