– „Żurawie” to jedno z kluczowych wydarzeń promujących młodą kulturę oraz młodych artystów i animatorów związanych z Lublinem. W tym roku, w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży, 16. edycji konkursu towarzyszyć będą spotkania, warsztaty, wystawa oraz koncerty z udziałem dotychczasowych laureatów i zaproszonych gości. Zachęcam do zastanowienia się, do kogo w tym roku powinna trafić statuetka i zgłoszenia nominacji, bo jak mawiają nagrodzeni „Żurawie dodają skrzydeł”. To szansa na integrację środowisk kulturalno-artystycznych i na tworzenie sieci kontaktów oraz wymianę idei – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Wyróżnienie przyznawane jest osobom w wieku 18-30 lat, w pięciu kategoriach: słowo, dźwięk, obraz, ruch i animacja kultury. Laureaci otrzymują kampanię promocyjną w lubelskich mediach, nagrodę pieniężną, statuetkę i szansę na zaistnienie w lubelskiej kulturze. Zwycięzców w każdej kategorii poznamy podczas gali finałowej 18 listopada w Galerii Labirynt. Nagroda pełni rodzaj dobrej praktyki – wymiany świadczeń społeczno-kulturalnych, gdyż nominowani uświetniają galę swoimi występami i włączają się w jej realizację. Uroczystość wręczenia nagród poprzedzi dwudniowy (16-17 listopada) cykl wydarzeń pod hasłem „M² – Młodość i Marzenia”.
Aby zgłosić kandydata do nagrody, należy wypełnić formularz dostępny na stronie: zurawie.beetle.pl. Wystarczy wpisać imię, nazwisko i opis działalności kandydata/kandydatki. Nominowanych wybierają dotychczasowi laureaci „Żurawi” w systemie głosowania internetowego na podstawie oceny twórczości artystycznej oraz działań z zakresu upowszechniania kultury, jak również komisja składająca się z członków Fundacji „Beetle” i partnera edycji. W szczególności brane są pod uwagę działania kandydatów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W kolejnym etapie nominowani dostarczają materiały dokumentujące dotychczasową działalność. Pliki powinny zawierać biogram oraz dodatkowe materiały informacyjne, np. zdjęcia, filmy, klipy, nagrania mp3, skany dyplomów czy publikacji. Jury spośród 15 finalistów wybiera 5 laureatów, po jednym z każdej kategorii na podstawie oceny twórczości artystycznej oraz działań z zakresu upowszechniania kultury.
Nagroda „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” powstała w 2008 roku w środowisku dziennikarzy Polskiego Radia Lublin, w audycji Studnia Akademicka. Od 2011 r. Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” współorganizuje to działanie, a obecnie jest jego głównym organizatorem. Od 2020 r. „Żurawie” realizowane są także w partnerstwie z Galerią Labirynt.
W tym roku, wydarzenie odbywa się w ramach programu obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin.
Komentarze