– W Lublinie od dłuższego już czasu realizujemy projekty na rzecz poprawy mikroklimatu i zatrzymywania wody w mieście. Nasze działania to przede wszystkim rozszczelnianie nawierzchni utwardzonych, w których następnie tworzymy zielone rabaty, sadzimy drzewa i krzewy. Systematycznie zakładamy też pierwsze w mieście ogrody deszczowe. Takie działania mają duży wpływ na poprawę warunków życia w najbliższym otoczeniu. Otrzymana nagroda jest dla nas potwierdzeniem przyjętego kierunku prac – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
W konkursie nagrodzono miejskie działania na rzecz zatrzymywania wody w centrum Lublina, w szczególności odtworzone wzdłuż ul. Krakowskie Przedmieście oraz ul. Chopina aleje drzew, z nasadzeniami kwitnących krzewów, co znacząco zwiększyło bioróżnorodność. Rabaty wykonano z wysokiej jakości materiałów, zaś posadzone rośliny dobrano do warunków miejskich. Lublin doceniono również za projekt Zielonego Budżetu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto", czyli tworzenie nasadzeń roślin zatrzymujących wodę w gruncie i gromadzących ją podczas intensywnych opadów. Takich rozwiązań w 2022 roku powstało cztery – jedno na terenie Parku Jana Pawła II oraz trzy w pasie drogowym ul. Ochotniczej. W ramach projektu powstał także praktyczny, ogólnodostępny poradnik budowy ogrodów deszczowych. Przeprowadzono także webinary dla mieszkanek i mieszkańców Lublina. W tym roku takie rabaty deszczowe powstaną na ul. Obrońców Pokoju.
Konkurs Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt” to realizowana od 2020 roku inicjatywa, która ma na celu promowanie rozwiązań ekologicznych i proklimatycznych wdrażanych przez miasta. W IV edycji tego konkursu Lublin otrzymał III miejsce w kategorii miasta powyżej 70 tys. mieszkańców.
Komentarze