– Miasto od lat, podejmując działania w każdym obszarze swojego funkcjonowania, skupia się na dbałości o środowisko naturalne i zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju. Zielony budżet, rewitalizacja miejskich parków i skwerów, ochrona pomników przyrody, tworzenie łąk kwietnych przy dużych arteriach komunikacyjnych, czy programy wspierające mieszkańców w zbieraniu wody deszczowej to tylko część miejskich inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. „Czyste, Zielone Miasta” to kolejne tego typu przedsięwzięcie oraz doskonała okazja do promocji postaw proekologicznych wśród mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Dziękuję Stowarzyszeniu Program Czysta Polska za zaproszenie Lublina do udziału akcji, a wszystkich chętnych zapraszam do wspólnego sadzenia roślin – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Festiwal przyrodniczy odbędzie się w sobotę (28 października) o godz. 11.00 w Parku Rury w okolicach wiaduktu wzdłuż ul. Filaretów. Uczestnicy wydarzenia wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia i Miasta obsadzą ten obszar dodatkową zielenią. W tej części Lublina pojawi się około 500 nowych drzew. Jeśli zainteresowani udziałem w akcji mają taką możliwość, powinni wziąć ze sobą narzędzia ogrodnicze, które mogą się przydać podczas sadzenia roślin. Natomiast osoby, które nie posiadają własnego sprzętu, będą mogły skorzystać z narzędzi organizatora.
W trakcie festiwalu zaplanowano także ciekawe zajęcia, gry i warsztaty ekologiczne przygotowane przez Wydział Ochrony Środowiska oraz Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin. Ponadto dla zainteresowanych dostępna będzie informacja przyrodnicza i ekologiczna. Atrakcje przygotowane w ramach wydarzenia adresowane są do wszystkich mieszkanek i mieszkańców Lublina, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych.
W ramach akcji w przestrzeni Lublina powstaje także nowy mural, którego tematem przewodnim jest zieleń i motywy roślinne. Pamiątkowy mural pojawi się na budynku Astorii przy Al. Racławickich 2A, a do jego wykonania używana jest farba fotokatalityczna, która ma właściwości neutralizujące szkodliwe substancje zawieszone w powietrzu. Odsłonięcie muralu zaplanowano w sobotę o godz. 10.00.
Stowarzyszenie Program Czysta Polska działa od 2019 roku, a jego zadaniem jest promowanie integracyjnych inicjatyw społecznych, postaw proekologicznych i dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska. W 2022 roku do pilotażowej edycji akcji „Czyste, Zielone Miasta” przystąpiło 45 średnich i dużych miast. Jej celem jest edukacja i budowanie postaw proekologicznych wśród mieszkanek i mieszkańców polskich miast oraz wsparcie samorządów w realizacji działań na rzecz dbałości o środowisko naturalne. Do tej pory, w ramach akcji zasadzono łącznie niemal 7 tys. drzew i krzewów oraz zebrano ponad 24 tony odpadów. Finał tegorocznej edycji akcji odbędzie się w Lublinie.
Komentarze