– Rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem dokumentu polityki młodzieżowej nie tylko z uwagi na zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, ale także by wzmacniać wizerunek i działania Lublina jako miasta młodych. Wspólnie staramy się, żeby Lublin stawał się coraz lepszym miejscem do życia i rozwoju kolejnych pokoleń. Zachęcamy w szczególności osoby pracujące z i na rzecz młodzieży, organizacje pozarządowe oraz instytucje do aktywnego udziału w konsultacjach i podzielenia się opiniami, sugestiami odnośnie proponowanego przez nas dokumentu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Prace nad projektem polityki młodzieżowej Lublina trwały od marca do listopada we współpracy z Fundacją Pole Dialogu, Fundacją Stocznia i Lubelską Grupą Badawczą. Fundamentem opracowywania dokumentu była jak najszersza partycypacja samej młodzieży oraz osób pracujących z/na rzecz młodzieży. Na podstawie interdyscyplinarnej diagnozy społecznej określono potrzeby młodzieży oraz stworzono rekomendacje, które pozwoliły na określenie priorytetów dla Lublina jako Miasta Młodych do 2030 roku. Transport publiczny, dobrostan, klimat, uwarunkowania uczestnictwa w życiu miasta, kultura, sport – to tylko niektóre z wielu tematów ważnych z punktu widzenia osób młodych mieszkających i przebywających w Lublinie.
W ramach rozpoczynających się konsultacji społecznych zaplanowano trzy otwarte spotkania konsultacyjne, które odbędą się w następujących terminach:
• 20 listopada (poniedziałek) od godziny 13.00 do 15.00 w Przestrzeni Młodych: Kosmos przy Al. Racławickich 33/U-8: spotkanie dla osób pracujących z/na rzecz młodzieży i organizacji pozarządowych;
• 21 listopada (wtorek) od godziny 15.00 do 17.00 w Przestrzeni Młodych: Kosmos przy Al. Racławickich 33/U-8: spotkanie dla Młodzieżowej Rady Miasta, Rady Studentów Lublina i młodzieży;
• 22 listopada (środa) od godziny 17.00 do 19.00 w Przestrzeni Młodych: Kosmos przy Al. Racławickich 33/U-8: spotkanie dla zainteresowanych mieszkanek i mieszkańców Lublina.
Dodatkowo mobilny punkt konsultacyjny pojawi się w przestrzeni miasta w dniach:
• 20 listopada (poniedziałek) od godziny 17.30 do 18.30 na parterze Centrum Handlowego VIVO!;
• 21 listopada (wtorek) od godziny 12.00 do 13.00 na terenie Miasteczka Akademickiego UMCS.
Miasto czeka na opinie na piśmie od 9 do 24 listopada. Kierować je można na adres e-mail: [email protected], pisemnie na adres: Biuro Partycypacji Społecznej Urząd Miasta Lublin, ul. Gilasa 3/107 20-109 Lublin lub za pośrednictwem formularza uwag dostępnego na stronie lublin.eu.
Ogłoszenie o konsultacjach społecznych wraz z projektem dokumentu „Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina” znajduje się pod linkiem.
Komentarze