Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.15 przy Pomniku Matki Sybiraczki na Skwerze Dzieci z Pahiatua przy Centrum Kultury. Tam nastąpi odegranie hymnu Sybiraków oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Część oficjalną obchodów poprzedzi msza św. w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6.
Uroczystościom towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Polacy na Syberii”. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek (12 lutego) o godz. 8.45 przed budynkiem Archiwum IPN w Lublinie (ul. Staszica 22A). Z kolei o godz. 9.00 zaplanowano prezentację trasy historycznej „Przeszliśmy niepokonani”, której uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miejsc pamięci związanych z Zesłańcami Sybiru. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2.
Dodatkowo, we wtorek (13 lutego) o godz. 9.00 w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru przy ul. Biedronki 13 odbędzie się finał VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru” oraz prezentacja nagrodzonych prac.
Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków Oddział Lublin we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Wojewodą Lubelskim i Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie oraz Lubelskim Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru.
Komentarze