Jak informuje serwis Jawnylublin.pl, KRS rozpatrywał wniosek ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który pod koniec zeszłego roku postawił w stan likwidacji wszystkie 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Do tej pory sądy wpisały do KRS otwarcie likwidacji 15 z 17 regionalnych rozgłośni publicznych. Nie ma jeszcze decyzji w przypadku Radia Poznań.
W przypadku Radia Lublin wniosek ministra został oddalony. W uzasadnieniu do tej decyzji referendarz sądowy Kamil Żurek odwołał się do styczniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że w przypadku publicznej telewizji i radia zapisy o możliwości likwidacji są niezgodne z konstytucją.
Jawnylublin.pl przytacza jednak słowa referendarza, który zwrócił uwagę, że w składzie Trybunału Konstytucyjnego, który badał sprawę przepisów o likwidacji publicznych nadawców, znalazł się tzw. sędzia-dubler. „W sprawie nie podniesiono zagadnienia ewentualnej wadliwości składu Trybunału oraz jego wpływu na orzeczenie. Należy jednak wskazać, że w ocenie Sądu Rejestrowego nie może budzić wątpliwości, że doszło do bezpodstawnego zaniechania odebrania ślubowania od trzech członków Trybunału Konstytucyjnego wybranych w miejsce sędziów, których kadencja upłynęła 6 listopada 2015 roku.” – zaznaczył Kamil Żurek, dodając, że pomimo to nie można uznać, że wyrok TK „ma charakter nieistniejący prawnie”.
Komentarze