Podczas tegorocznej Manify Lubelskiej organizatorki chcą zaakcentować indywidualność każdej kobiety: różnorodne aspekty tożsamości, doświadczenia, prawo wyboru, decydowania, stawiania granic, wyrażania siebie. Każda osoba ma w swoim otoczeniu jakąś kobietę i nie chciałaby aby czuła się mniej bezpiecznie, otrzymywała niższe wynagrodzenie, spotykała się z obraźliwymi komentarzami, tylko dlatego, że jest kobietą. Można pomyśleć, że takie problemy i gorsze traktowanie ze względu na płeć są abstrakcyjne, jednak to nieprawda.
Badania pokazują, że w 2021 r. kobiety częściej czują się dyskryminowane ze względu na płeć niż mężczyźni (29 % kobiet w stosunku do 3% mężczyzn). Według raportu Eurostatu w sektorze prywatnym kobiety na równorzędnych stanowiskach co mężczyźni zarabiają ok. 15%. W spółkach akcyjnych kobiety stanowią zaledwie 16% składu zarządu. Aż 75% kobiet nie czuje się bezpiecznie wieczorami czy w taksówce. Podobne fakty i przykłady można mnożyć, dlatego kwestia równości jest wspólną sprawą wszystkich.
Manifa Lubelska rozpocznie się na Pl. Zamkowym pod o godzinie 15.00 a następnie przejdzie ulicami Lublina na Pl. Litewski. W Manifie mogą wziąć udział wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć we wszystkich aspektach życia Organizatorkami Manify Lubelskiej są: Inna Fundacja i Radna Miasta Lublin Maja Zaborowska.
Komentarze