– Statystyki pokazują, że Lubelski Rower Miejski, jako stały element infrastruktury miasta, cieszy się dużą popularnością i stanowi alternatywę dla indywidualnych podróży samochodem. To jedna z ważniejszych form mikromobilności, dlatego z roku na rok ją udoskonalamy i rozwijamy. W tegorocznej odsłonie miejskiej wypożyczalni wprowadzamy do użytkowania pierwszych 10 rowerów elektrycznych oraz rozszerzamy ofertę o możliwość wypożyczenia roweru typu cargo. W ramach pilotażu chcemy sprawdzić, jak te rozwiązania zostaną przyjęte przez mieszkańców i turystów, co pozwoli nam wyznaczyć kierunek działań na kolejny sezon – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Od 21 marca użytkownicy miejskiej wypożyczalni skorzystają z pierwszych 5 rowerów elektrycznych, a w sumie do dyspozycji mieszkanek i mieszkańców będzie 10 takich jednośladów. Pierwsza „piątka” elektryków pojawi się na stacji Plac Litewski/ul. Kapucyńska. Będzie je można wypożyczyć na takiej samej zasadzie jak standardowe jednoślady. Rowery z napędem będą widoczne w aplikacji i oznaczone kolorem granatowym. Zwykłe rowery mają przypisany kolor zielony, a dziecięce różowy. Mieszkanki i mieszkańcy jeszcze w tym sezonie skorzystają też z możliwości wypożyczenia pierwszego roweru transportowego. Od 21 marca cała flota liczy 625 rowerów, w tym 15 dla dzieci i 5 elektrycznych rozlokowanych na 131 stacjach (46 pasywnych i 85 standardowych). Dwie nowe stacje zlokalizowano bezpośrednio przy nowym Dworcu Lublin oraz przy ul. Grygowej.
Od początku sezonu, czyli 21 marca 2023 r. do teraz liczba użytkowników przekroczyła 21,5 tys. Rowery wypożyczono blisko 155 tys. razy, a liczba pokonanych kilometrów przez jednoślady to ok. 492 tys. km. Od 4 marca br., kiedy dostępna była pierwsza „setka” rowerów, przybyło 118 nowych kont, a liczba wypożyczeń wyniosła 988 razy.
Od marca ubiegłego roku nowym operatorem LRM jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, a system powiązany jest z komunikacją miejską poprzez integrację z Lubelską Kartą Miejską i systemem Lubika. Posiadacze biletu okresowego mają możliwość korzystania z roweru miejskiego nieodpłatnie przez 30 minut dziennie. Taki bonus obowiązuje w każdy dzień ważności biletu okresowego. Z kolei dla osób posiadających identyfikator LKM, obowiązuje specjalny cennik wypożyczeń i abonamentów.
Szczegóły dotyczące Lubelskiego Roweru Miejskiego oraz aplikacji dostępne są na dedykowanej stronie: lubelskirower.potwiera się w nowej karciel
Komentarze