W tym roku obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Lubelskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się uroczystym spotkaniem w Trybunale Koronnym. Następnie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej.
Po odprawionym nabożeństwie uczestnicy obchodów w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych przemaszerowali na plac Litewski, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym: złożenie meldunku dowódcy uroczystości i powitanie kompanii honorowych oraz odegranie hymnu narodowego i podniesienie flagi państwowej na maszt.
Po wystąpieniu Wojewody Lubelskiego Pana Krzysztofa Komorskiego odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i szkolnictwa złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Lubelski Garnizon Policji reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie pełniący obowiązki młodszy inspektor Tomasz Gil. W uroczystościach uczestniczył również Komendant Miejski Policji w Lublinie pełniący obowiązki nadkomisarz Adam Beczek.
Dzisiejsze uroczystości na Placu Litewskim uświetniła defilada pododdziałów, koncert pieśni patriotycznych oraz polskich tańców narodowych i regionalnych, wystawa sprzętu historycznego i współczesnego Wojska Polskiego i służb mundurowych. Swoje stoisko wystawiła również Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.
Konstytucja 3 maja to drugi tego typu akt prawny na świecie i pierwszy w Europie. Dokument znosił między innymi liberum veto i wolną elekcję, zmniejszał bariery stanowe dla mieszczan, brał chłopów pod ochronę państwa, a także zakładał zwiększenie liczebności polskiej armii. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. Po odzyskaniu niepodległości, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku.
Komentarze