– „Lublin.Zawodowcy” to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu dla seniorów i ich wnucząt. W trakcie trwania całego projektu będziemy wspólnie wprowadzać dzieci w tematykę różnorodności i złożoności zawodów, pomagając im zrozumieć funkcjonowanie społeczeństwa oraz podkreślać znaczenie pracy w życiu codziennym. Pokażemy, że niezależnie od profesji, każda praca jest ważna i wartościowa. Projekt ma również promować lokalnych przedsiębiorców
i instytucje, jako element w procesie wprowadzania innowacji społecznych. Realizując projekt zależy nam na jak najszerszym kontakcie z przedsiębiorcami i instytucjami działającymi na terenie naszego miasta. Do projektu zaprosiliśmy podmioty, które chcą się rozwijać i działać na rzecz społeczności lokalnej. Dziękuję za współpracę i współtworzenie tej ciekawej inicjatywy – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
„Lublin.Zawodowcy” to nowy pilotażowy projekt społeczny Miasta Lublin zainicjowany w ramach programu „Rodzina Trzy Plus”. Projekt realizowany jest w formie cyklu międzypokoleniowych spotkań dla najmłodszych oraz najstarszych mieszkanek i mieszkańców Lublina, podczas których poznają oni najważniejsze przedsiębiorstwa i instytucje w ich najbliższym otoczeniu oraz związane z nimi zawody. Najmłodsi wraz z dziadkami w sposób praktyczny poznają zasady pracy, zakres czynności i obowiązków.
– Do współpracy zaprosiliśmy różne podmioty, które przed najmłodszymi i najstarszymi członkami zarówno dużych, jak i małych rodzin otworzą swoje drzwi. Przez najbliższe wakacyjne miesiące zapraszamy na kilkadziesiąt wyjątkowych spotkań. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać opowieści o historii obiektu, osobach, które przyczyniły się do jego rozwoju, a także obejrzeć oryginalne wyposażenie oraz przykładowe produkty, jakie w nim powstały. To kolejne działanie organizowana w ramach naszego miejskiego programu „Rodzina Trzy Plus”. Dzięki naszym partnerom udział w projekcie jest bezpłatny – mówi Sławomir Skowronek, Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin.
Akcja ma charakter cykliczny. Pierwszy pilotażowy cykl spotkań rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do końca sierpnia. 33 spotkania grup uczestniczek i uczestników (seniorów oraz dzieci w wieku od 6 do 13 lat) odbędą się w siedzibie partnera w wyznaczony dzień oraz o ustalonej godzinie (od poniedziałku do soboty), zgodnie z harmonogramem. Każde zaplanowane spotkanie potrwa minimum 2 godziny i obejmie 3 części: pokazową (oprowadzenie po przedsiębiorstwie/instytucji), merytoryczną (informacje o danym zawodzie) oraz angażującą uczestniczki i uczestników (zdobycie umiejętności praktycznych).
Udział w projekcie jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja poprzez formularz online, który udostępniony zostanie na stronie www.trzyplus.lublin.eu. Zapisy na pierwszy tydzień spotkań ruszą w czwartek (20 czerwca) o godz. 10.00. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Na jednym formularzu można dokonać zgłoszenia tylko jednego dziecka i jednego seniora. Powiadomienie o zakwalifikowaniu się do udziału w spotkaniu zostanie wysłane za pośrednictwem poczty e-mail. Sukcesywnie w kolejnych tygodniach nastąpi rejestracja na następne spotkania, zgodnie z harmonogramem:
- spotkania w dniach 25-29 czerwca / start rejestracji 20 czerwca o godz. 10.00,
- spotkania w dniach 1-12 lipca / start rejestracji 27 czerwca o godz. 10.00,
- spotkania w dniach 15-26 lipca / start rejestracji 11 lipca o godz. 10.00,
- spotkania w dniach 29 lipca-10 sierpnia / start rejestracji 25 lipca o godz. 10.00,
- spotkania w dniach 14 sierpnia-29 sierpnia / start rejestracji 8 sierpnia o godz. 10.00.
Projekt jest realizowany przy współpracy partnerów: Uniwersytet Medyczny w Lublinie we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Kliniczny Nr 4, Uniwersytet Przyrodniczy (Wydział Medycyny Weterynaryjnej - Kliniki Weterynaryjne), Politechnika Lubelska, Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Straż Miejska Miasta Lublin, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, Poczta Polska S.A., Herbapol – Lublin S.A., Arche Hotel Lublin, Aliplast, Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin.
Projekt „Lublin.Zawodowcy” realizowany jest w ramach programu „Rodzina Trzy Plus”, który od 2012 roku stanowi platformę współpracy pomiędzy miastem i sektorem prywatnym w zakresie wsparcia mieszkających w Lublinie rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Lublin był pierwszym miastem w województwie lubelskim, który wdrożył to nowatorskie rozwiązanie. Inicjatywa stała się impulsem do podjęcia prorodzinnych działań przez kolejne samorządy oraz wzorcem dla ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Obecnie posiadaczami Kart Rodzina Trzy Plus jest ponad 4,1 tys. lubelskich rodzin – z lubelskiego programu skorzystało już 92% uprawnionych. Uczestnikami programu „Rodzina Trzy Plus” mogą być wszyscy rodzice oraz ich małżonkowie, którzy zamieszkują w Lublinie oraz wychowują łącznie co najmniej troje dzieci w wieku do 18. roku życia lub do ukończenia 25 lat, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej. Każdego roku w ramach programu realizowanych jest wiele działań i inicjatyw skierowanych zarówno do samych dzieci, jak również tych o charakterze międzypokoleniowym. Za działania w ramach programu „Rodzina Trzy Plus” Lublinowi przyznano liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego, a także zaproszono do członkostwa w Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie (European Network Municipalities).
Komentarze