– Zapraszamy do wspólnego świętowania rocznicy zawarcia w naszym mieście unii polsko-litewskiej. Czekamy na Państwa z programem pozwalającym doceniać i pielęgnować naszą wspólną historię, dziedzictwo oraz współczesne dobre relacje. To właśnie unia, która połączyła Polskę i Litwę, stała się dla nas inspiracją w trakcie tworzenia aplikacji do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Naszym staraniom przyświeca, odwołująca się do prekursorskiej koncepcji Unii Lubelskiej, idea Re:Union, rozumiana jako ponowna integracja, dialog, troska o siebie nawzajem oraz nowe spojrzenie na miasto – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Obchody 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej są częścią starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, podkreślając międzynarodowy charakter naszego miasta oraz jego bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe. W tegorocznym harmonogramie zaplanowano między innymi występ litewskiego męskiego zespołu wokalnego Ugniavijas oraz połączony z potańcówką koncert polsko-ukraińskiej kapeli folkowej HrayBery. Dla uczestniczek i uczestników obchodów przygotowano także bogaty program przewodnicko-edukacyjny „Śladami Unii Lubelskiej”, w ramach którego będą mieli okazję dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i miejscach związanych z Unią Lubelską. Zaplanowane są również wystawy, m.in. organizowana przez Lubelski Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków wystawa malarstwa polskich i litewskich artystek i artystów, a także prelekcja „Dziedzictwo Unii Lubelskiej i jej nowe formy upamiętnienia” w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (Pl. Litewski 3).
Szczegółowy program obchodów znajduje się w załączniku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Ugniavijas to litewski męski zespół wokalny występujący w tradycyjnych strojach i grający na starożytnych instrumentach – bębnach, fletach, dudach i rogach. Grupa to zespół folkowy, który specjalizuje się w tradycyjnych pieśniach wojennych. To nie tylko muzycy, ale także rekonstruktorzy historyczni i średniowieczni rzemieślnicy, którzy podzielają głęboki szacunek dla swojego dziedzictwa, ożywiając tradycje swoich przodków. Ich muzyka to połączenie autentycznych melodii i tekstów z nowoczesnymi aranżacjami i harmoniami. Wykonywane przez grupę utwory to opowieści o bohaterstwie, poświęceniu, wierze i wolności. Muzycy niedawno nagrali swój debiutancki album „KARCZMA/КОРЧМА”. W skład zespołu wchodzą: Kazimieras Sadauskas, Laimis Motuza, Martynas Švedas, Mindaugas Ladas, Simonas Kiela.
HrayBery/ГрайБери – to młody zespół, który działa aktywnie od czerwca 2023 r. W ciągu pierwszych 6 miesięcy swojego istnienia zagrał kilkanaście koncertów w Polsce i w Niemczech. Pojawił się m.in. na Rudolstadt Festival, Donaufest w Deggendorfie. Grał na taborach, potańcówkach oraz wystawach muzealnych, a także na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Grupa przywraca do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur – polskiej i ukraińskiej. Ich repertuar to przede wszystkim utwory taneczne (kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł: nut oraz nagrań audio. Melodie te zostały zebrane przez ukraińskich i polskich badaczy w dorzeczu Sanu oraz innych częściach Galicji wschodniej. Używane przez zespół instrumenty, takie jak skrzypce, cymbały, bęben i bas, były powszechne na tych terenach już od końca XVI w. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej wielokulturowej muzyce tanecznej regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców, Żydów i Romów. Kapela zagra w składzie: Agata Weber – bęben obręczowy, Marta Bodnar – skrzypce, Serhii Postolnikov – cymbały, Maksym Nakonieczny – skrzypce.
Rada Miasta Lublin z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych w 2015 r. ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej. Starania w tej sprawie podjęły: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie oraz Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.
Organizatorem obchodów jest Miasto Lublin we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie, Muzeum Narodowym w Lublinie oraz Lubelskim Oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Komentarze