Czym jest metoda ABC?
Metoda ABC to sposób na skuteczne zarządzanie zasobami w magazynie. Opiera się na tzw. zasadzie Pareta, zwanej też zasadą 80/20. Zgodnie z tą teorią, 20% przyczyn generuje 80% zdarzeń, które mogą wystąpić w firmie. W przełożeniu na gospodarkę magazynową, zasada ta wskazuje, że 20% artykułów generuje 80% przepływu towaru. Idąc tym tropem, pozostałe 80% generuje zaledwie 20% przepływów.
Analiza tej zasady pozwala wysnuć wniosek, że w metodzie ABC to nie kwestie takie jak gabaryt, cena czy nawet moment przyjęcia towaru na magazyn, powinny być wyznacznikiem ulokowania danego produktu, ale jego wartość w tworzeniu majątku firmy. Najważniejsze będą więc te towary, które przynoszą największy zysk.
Klasyfikacja towarów według metody ABC
W metodzie ABC towary należy zorganizować według trzech kategorii:
Towary rotacji A. To produkty o największym znaczeniu strategicznym. Stanowią 20% całego asortymentu, jednak ich rotacja jest bardzo wysoka. W tej grupie znajdują się też towary, których rotacja może nie jest aż tak wysoka, jednak okazują się kluczowe dla funkcjonowania firmy. Generują 80% przychodów firmy. To także produkty, w które zainwestowano najwięcej. Podstawowa zasada zarządzania towarami rotacji A to niedopuszczenie do sytuacji, w której zabrakłoby ich na magazynie. Wymagają stałej kontroli zapasów i częstych inwentaryzacji. Towary rotacji A muszą znajdować się w miejscach łatwo dostępnych na magazynie. Z tego względu najczęściej lokuje się je na niższych regałach, blisko wyjazdu z magazynu i doków załadunkowych. Priorytetem jest tu szybkość realizacji złożonych zamówień.
Towary rotacji B. Stanowią około 30% asortymentu, a ich wartość i znaczenie dla firmy są niższe niż w przypadku grupy B. Częstotliwość przepływu tych towarów jest średnia, dlatego wystarczy zachować zaopatrzenie w nie na minimalnym poziomie. Nie wymagają też tak intensywnej kontroli i częstych inwentaryzacji. Towary rotacji B zwykle lokuje się na wyższych poziomach regałów i w dalszych częściach magazynu. Szybkość załadunku nie jest tu bowiem priorytetem.
Towary rotacji C. To najliczniejsza grupa – około 50% pozycji asortymentowych, które sprzedają się najrzadziej. Nie mają znaczenie strategicznego, dlatego nie wymagają intensywnej kontroli. Na magazynie wystarczy zachować zapas zabezpieczający. Tego typu produkty mają swoje miejsce w najtrudniej dostępnych częściach magazynu – najwyższych poziomach, najdalszych miejscach w obiekcie.
Znaczenie solidnego magazynu
Efektywne zarządzanie gospodarką magazynową wymaga dysponowania wysokiej klasy obiektem, dobrze przystosowanym do rozmieszczania asortymentu według metody ABC. Jeśli szukasz magazynu do wynajęcia spełniającego europejskie standardy, sprawdź ofertę Panattoni. W wyszukiwarce znajdziesz inwestyce w całej Polsce, na przykład tutaj w Gdańsku i okolicach: https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=pomeranian. Wysokiej klasy obiekt to pewność dobrego środowiska do wdrożenia metody ABC.
Komentarze