Czekamy na Państwa zdjęcia oraz opisy zrealizowanych projektów ukazujące ich zalety. W październiku, spośród nominacji zostaną wybrane najciekawsze realizacje Zielonego Budżetu 2027-2023. Wyboru dokonają mieszkańcy i mieszkanki drogą głosowania internetowego oraz przez panel ekspertów. O kontakt z organizatorami szczególnie prosimy osoby, które zgłaszały swoje pomysły do Zielonego Budżetu. Można to zrobić przez formularz zgłoszeniowy lub kontaktując się bezpośrednio z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN". Będziemy wdzięczni za Państwa uzasadnienia tych pomysłów i pomoc w ich promocji w społeczności Lublina. Zapraszamy do zapoznania się w pierwszymi zgłoszeniami dostępnymi na stronie.
Zielony Budżetotwiera się w nowej karcie to projekt Miasta Lublin polegający na realizacji społecznych pomysłów na zazielenianie Lublina. Polega on na bardzo prostej zasadzie. Mieszkańcy znają w swojej okolicy miejsca, które warto by upiększyć roślinami, stworzyć wśród zieleni miejsce wypoczynku itd. Zgłaszają je do Zielonego Budżetu, a następnie panel ekspertów wybierał z nich te, które dawały szanse na najlepszy rezultat w stosunku do kosztów, bo np. dotyczyły miejsca ważnego krajobrazowo lub ekologiczne, okolicy ubogiej w zieleń itp. W ten sposób mieszkańcy i mieszkanki przez 7 lat działania Zielonego Budżetu przyczynili się do realizacji ponad 100 dużych i małych projektów, które warto pokazać i spopularyzować.
Zielony Budżet bardzo przypomina plebiscyt Skarby Kultury Przestrzeni, ponieważ w obu tych działaniach mieszkańcy odgrywają rolę "czujników pozytywnych wrażeń" w miejskim otoczeniu. Korzystają z przestrzeni miasta, więc dobrze wiedzą, które miejsca są miłe, przyjemne, wygodne lub które można ulepszyć pod tymi względami. Zielony Budżet i Skarby umożliwiają im podzielenie się swoimi wrażeniami, obserwacjami i pomysłami z innymi ludźmi, a w przypadku Zielonego Budżetu mogą te pomysły również zrealizować. Ich troska o jakość otoczenia i zaangażowanie się dla wspólnego dobra zasługuje na docenienie.
Organizatorem 5. plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni jest Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", patronami medialnymi Radio Lublin i Telewizja Lublin. W projekcie pomaga zespół praktykantów: Ustin Katkow - gospodarka przestrzenne UMCS, Klaudia Seweryn - gospodarka przestrzenna UMCS, Dominika Dominikowska - dziennikarstwo UMCS, Kinga Wrona - public relations UMCS, Karol Piskorz - społeczeństwo informacyjne UMCS oraz Kamila Buczyńska - gospodarka przestrzenna UMCS.
Komentarze