Reklama

Rekrutacja na lubelskich uczelniach: Wstępne podsumowanie I tury rekrutacji na rok akademicki 2024/2025

Znamy wstępne wyniki I tury rekrutacji na uczelnie publiczne w Lublinie. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS), Politechnika Lubelska (Pollub), Uniwersytet Przyrodniczy (UP), Uniwersytet Medyczny w Lublinie (UMLub) oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL) przyciągnęły tysiące kandydatów, oferując szeroką gamę kierunków i specjalności. Wstępne wyniki rekrutacji pokazują, że zainteresowanie studiami w Lublinie nie maleje, a wręcz przeciwnie – niektóre kierunki cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Przyjrzyjmy się szczegółowym danym dotyczącym rejestracji na poszczególnych uczelniach, które pozwolą zrozumieć, jakie kierunki i specjalności w tym roku były najbardziej pożądane przez przyszłych lubelskich żaków.
  • Źródło: Lublin.eu
Rekrutacja na lubelskich uczelniach: Wstępne podsumowanie I tury rekrutacji na rok akademicki 2024/2025

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 10 lipca zakończył rejestrację kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie. UMCS, oferując około 100 kierunków (studia I i II stopnia, jednolite magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne) i ponad 300 specjalności, przyciągnął 16 tysięcy zainteresowanych, z czego niemal 2000 obcokrajowców. Są to osoby pochodzące przede wszystkim z Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej, a także krajów azjatyckich i afrykańskich. Kandydaci zagraniczni najczęściej aplikowali na takie kierunki jak: Zarządzanie, Informatyka, Turystyka i rekreacja, Logistyka, International relations czy Business Analytics and Data Science.

Liczba aplikacji na studia na UMCS jest porównywalna z ubiegłym rokiem i świadczy o niezmiennym zainteresowaniu ofertą edukacyjną uczelni. Podczas rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 na zainteresowanych na UMCS czeka łącznie ok. 8 000 miejsc (w tym na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich – ok. 4 800).

Szczególnym powodzeniem cieszyły się kierunki takie jak psychologia, prawo, kryminologia, anglistyka, oraz finanse i rachunkowość. Na psychologię zarejestrowało się 1403 osoby, co czyni ją najpopularniejszym kierunkiem. Za nią uplasowały się prawo (1084 osoby) i kryminologia (790 osób). Duże zainteresowanie dotyczyło również anglistyki (775 osób) oraz finansów i rachunkowości (608 osób).

Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce, najbardziej obleganymi kierunkami były: Psychologia – 10,96 osób na miejsce, Kryminologia – 8,06 osób na miejsce, Lingwistyka stosowana (angielski z hiszpańskim) – 7,70 osób na miejsce, Lingwistyka stosowana (angielski z portugalskim) – 6,90 osób na miejsce i Administracja i zarządzanie publiczne – 6,76 osób na miejsce.

Nowością w ofercie UMCS, która wzbudziła duże zainteresowanie, były kierunki takie jak Inżynieria druku 3D, Marketing i lobbing polityczny oraz Business Analytics and Data Science.

Rekrutacja na studia I stopnia niestacjonarne i na studia II stopnia zwyczajowo zakończy się we wrześniu.

Źródło: UMCS

Politechnika Lubelska

Na Politechnice Lubelskiej, w roku akademickim 2024/2025, przygotowano 1980 miejsc na 26 kierunkach. O przyjęcie ubiegało się blisko 4500 kandydatów, co daje średnio 2,3 osoby na jedno miejsce. Wzrost liczby kandydatów o 5% w porównaniu do poprzednich lat cieszy władze uczelni, a szczególną popularnością cieszyły się kierunki: Informatyka – prawie 600 rejestracji, Budownictwo – około 400 rejestracji, Finanse i rachunkowość – ponad 300 rejestracji, Inżynieria i analiza danych – prawie 300 rejestracji.

Kierunek marketing i komunikacja rynkowa przyciągnął najwięcej kandydatów na jedno miejsce, z prawie 4,3 osobami na miejsce. Inne popularne kierunki to mechatronika, która przyciągnęła ponad 250 osób, oraz zarządzanie z ponad 210 rejestracjami.

Źródło: Radio Lublin

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w pierwszej turze rekrutacji zarejestrowało się 6333 kandydatów. Uczelnia oferowała 47 kierunków I stopnia, 5 kierunków II stopnia oraz jeden kierunek jednolitych studiów magisterskich – weterynarię.

Najbardziej oblegane kierunki pod względem liczby osób na miejsce to: Weterynaria – 7,1 osób na miejsce, Analityka weterynaryjna – 5,2 osób na miejsce, Hipologia i jeździectwo – 2,9 osób na miejsce, Architektura krajobrazu – 2,7 osób na miejsce oraz Geodezja i kartografia – 2,6 osób na miejsce.

Najwięcej rejestracji odnotowano na kierunkach: Weterynaria – 1071 rejestracji, Behawiorystyka zwierząt – 225 rejestracji, Dietetyka – 222 rejestracje, Geodezja i kartografia – 159 rejestracji i Analityka weterynaryjna – 156 rejestracji.

30 czerwca 2024 r. zakończyła się również rekrutacja na studia anglojęzyczne (I nabór). Łącznie 118 kandydatów zarejestrowało się na kierunek Veterinary Medicine, z czego 29 zostało przyjętych. II nabór na ten kierunek potrwa do 1 września 2024 r.

Źródło: UP

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Uniwersytet Medyczny w Lublinie przygotował w roku akademickim 2024/2025 aż 1700 miejsc na polskojęzycznych stacjonarnych studiach I i II stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich oraz 200 miejsc na polskojęzycznych studiach niestacjonarnych II stopnia i jednolitych magisterskich. Dane przekazane przez Uczelnię wskazują na znaczne zainteresowanie przygotowaną ofertą edukacyjną. W przypadku oferty kierunków polskojęzycznych, najwięcej rejestracji na I stopień studiów lub jednolite studia magisterskie (stan na 19 lipca) odnotowano na kierunkach: Kierunek lekarski – 2888 zgłoszeń (8 osoby na miejsce), Kierunek lekarsko-dentystyczny – 1425 zgłoszeń (14,3 osoby na miejsce), Pielęgniarstwo – 837 zgłoszeń (4,2 osoby na miejsce) oraz Fizjoterapia – 679 zgłoszeń (7,5 osoby na miejsce). W przypadku stacjonarnych studiów II stopnia, rejestracja trwała do 25 lipca, natomiast w przypadku niestacjonarnych studiów polskojęzycznych, rejestracja rozpocznie się 5 sierpnia i potrwa do 29 sierpnia br. Do dnia 19 lipca na polskojęzyczne studia w roku akademicki 2024/2025 na Uniwersytecie Medycznym zarejestrowało się ponad 8,5 tys. kandydatów polskojęzycznych.

Poza studiami polskojęzycznymi, Uczelnia oferuje również miejsca na kierunkach anglojęzycznych, takich jak: Dentistry, Medicine, Midwifery i Nursing. Statystyki naboru na kierunki anglojęzyczne nie zostały jeszcze opublikowane przez uczelnię.

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zakończył rejestrację kandydatów na studia I stopnia i jednolite magisterskie, przyciągając ponad 7100 kandydatów. Najbardziej obleganym kierunkiem był kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce ubiegało się prawie 14 osób.

Inne popularne kierunki to: Psychologia – ponad 8 osób na miejsce, Pielęgniarstwo – prawie 7 osób na miejsce i Kryminologia – blisko 6 osób na miejsce. Na najbardziej popularnych kierunkach studiów o przyjęcie ubiegało się więcej osób niż przed rokiem.

Duże zainteresowanie dotyczyło również kierunków takich jak położnictwo, prawo, filologie, zarządzanie oraz ekonomia. Uniwersytet przygotował ponad 3500 miejsc na 100 kierunkach studiów

Źródło: Radio Lublin

Łączna liczba rejestracji na studia na publiczne uczelnie w Lublinie wyniosła ponad 42 tysiące. Choć pierwsza tura rekrutacji na większości lubelskich uczelni już się zakończyła, rekrutacja w niektórych uczelniach trwa nadal. Ostateczne wyniki oraz pełne podsumowania rekrutacji na wszystkich lubelskich uczelniach – zarówno publicznych, jak i prywatnych – będą znane w najbliższym czasie. Kandydaci, którzy jeszcze nie dostarczyli dokumentów lub czekają na wyniki, powinni śledzić na bieżąco ogłoszenia uczelni, aby nie przegapić swojej szansy na rozpoczęcie studiów w nowym roku akademickim.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamaprosto i po polsku
Reklama