– Aby wspierać osoby z niepełnosprawnością Miasto Lublin stara się pozyskiwać środki z różnych źródeł. W ramach realizowanego obecnie projektu finansowanego z funduszy europejskich mieszkanki i mieszkańcy z niepełnosprawnościami będą mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy asystenta osobistego. Tym razem odbiorcami usług są lubelskie seniorki i seniorzy. Wsparcie niezależności w życiu codziennym pozwoli na większą aktywność uczestniczek i uczestników projektu w różnych sferach życia społecznego – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Projekt skierowany jest do mieszkanek i mieszkańców Lublina w wieku powyżej 65. roku życia, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Usługi realizowane będą od 1 października do 20 grudnia 2024 r. dla grupy 110 osób oraz od 2 stycznia do 24 marca 2025 r. dla kolejnych 110 osób. Każda uczestniczka i uczestnik programu otrzyma 90 godzin wsparcia asystenckiego. Łącznie 220 potrzebujących mieszkanek i mieszkańców skorzysta z 19,8 tys. godzin usług. O pomoc asystenta osobistego w ramach Projektu „Polityka Senioralna EFS+” nie mogą jednak starać się osoby, które korzystały lub korzystać będą z innych form wsparcia w ramach tego samego Projektu, tj. z usług opiekuńczych czy wsparcia psychologicznego.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do projektu powinny złożyć prawidłowo wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe oraz kopię dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Zana 38 (niski parter). Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30. Niezbędne dokumenty są dostępne w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin oraz na stronie internetowej Polityka Senioralna EFS+. Pierwsza tura rekrutacji do Projektu trwa do 3 września br.
Zachęcamy do osobistego składania wniosków w celu ich weryfikacji pod względem formalnym. Po zakończeniu rekrutacji, ocenie merytorycznej i sporządzeniu listy rankingowej, informacja o zakwalifikowaniu się do projektu zostanie przekazana uczestnikom telefonicznie.
Realizacja usług asystenckich to element projektu „Polityka Senioralna EFS+” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie w partnerstwie z 36 gminami województwa lubelskiego, w tym z Miastem Lublin.
Komentarze